Strona główna » Grad meteorytów w Wadowicach
WYDARZENIA

Grad meteorytów w Wadowicach

Ponad 200 meteorytów można obejrzeć w Muzeum Miejskim przy ul. Kościelnej w Wadowicach, gdzie otwarto właśnie nową wystawę “Skarby nie z tej Ziemi“. Spotkanie promujące wystawę odbyło się w niedzielne popołudnie w Wadowickim Centrum Kultury.

„Skarby nie z tej ziemi” – to niezwykła ekspozycja meteorytów i tektytów, przygotowana przez Muzeum Miejskie w Wadowicach we współpracy z grupą kolekcjonerów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Meteorytowym.

W niedzielę 30 maja br.w Wadowickim Centrum Kultury odbyło się  spotkanie promujące wystawę, Gościem specjalnym tego wydarzenia był prof. dr hab. Łukasz Karwowski – niekwestionowany znawca i jeden z czołowych w świecie badaczy meteorytów.

Meteoryty są okruchami skał, które spadły z nieba, a powstały w początkach tworzenia się Układu Słonecznego. Ich wiek przekracza 4,5 mld lat, czyli są najstarszymi skałami, które możemy wziąć do ręki na Ziemi. Ocenia się, że na obszar o powierzchni Polski spada rocznie od kilkudziesięciu do 175 meteorytów o masie ponad 100 g. Niektóre zawierają składniki starsze od Układu Słonecznego, pochodzące z gwiazd i przestrzeni międzygwiezdnej: są to ziarna diamentu, grafitu, korundu oraz niektóre związki organiczne. Klasyfikacje meteorytów oparte są na kryteriach mineralogicznych, strukturalnych i chemicznych. Ich nazwy pochodzą od miejsca upadku meteorytu.

Ekspozycja „kosmicznych przybyszów” powstała dzięki uprzejmości, zaangażowaniu i kolekcji Kazimierza Mazurka, Tomasza Ogłazy oraz Andrzeja Kotowieckiego, który swój zbiór meteorytów i tektytów przekazał do Muzeum Miejskiego w Wadowicach.

Wystawę, na którą wstęp jest bezpłatny, można będzie oglądać do 26 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz