Strona główna » Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce
TURYSTYKA

Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce

Co roku Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zapraszają na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce. To wydarzenie dedykowane wszystkim zgłodniałym podróżnikom, pasjonatom dziedzictwa kulturowego, gór, magicznej przyrody, miłośnikom kultury na najwyższym poziomie.

Tym razem spotykamy się w Bieczu – to miasto ze względu na unikatowe walory architektoniczno-urbanistyczne jest perełką wśród miast Polski południowej. Liczne zabytki, skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy, ograniczonej murami obronnymi nadają miastu niepowtarzalny charakter.

Otwarcie lata połączone jest w tym roku z Inauguracją Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie – o godzinie 13:00  odbędzie się koncert zespołu Wernyhora w kościele pw. św. Michała
w Binarowej (UNESCO)

Wernyhora to sanocki zespół world music/folkowy. Grupa ta w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki ludowej i dawnej. W tym pierwszym przypadku muzycy twórczo sięgają głównie do muzycznych tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat (od Beskidu Niskiego po Huculszczyznę). Zespół choć istnieje od 2019 r. zdążył już otrzymać Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności na XXX Mikołajkach Folkowych (2020), a także I nagrodę na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja” (2021).

Następnie przenosimy się do Biecza, w którym od rana czekają na gości liczne atrakcje m.in spacery z przewodnikami, zwiedzanie bieckich zabytków, warsztaty łucznicze, Waga Czarownic/Szkoła Katów – pokaz sztuki katowskiej, zabawy i konkursy muzealne dla dzieci, prezentacja produktów kulinarnych regionu.

Od godziny 16.30 na Placu Kromera na przybyłych będą czekały występy muzyczne, a już o 18.00 rozpocznie się Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce, a wraz z nią druga część Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, na której wystąpi zespół T/Aboret. Koncert promuje wydanie debiutanckiej płyty zespołu T/Aboret – “Cyjanotypia”. Dźwiękowe herbarium prowadzące odbiorcę przez świat roślin będących “odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta”. W muzyce zespołu pobrzmiewają echa polskiej muzyki ludowej, jazzowych harmonii, splatają się bliskowschodnie rytmy, energia z klasyczną wrażliwością.

Małopolska STARTUJE!

W ramach wydarzenia wystartuje także małopolski balon na ogrzane powietrze! Lot nad Beskidem Niskim będzie wyjątkowo magiczny, ponieważ jest on jednym z najbardziej dzikich zakątków polskich Karpat. Łagodne zbocza, zalesione szczyty i szerokie, puste doliny – to dominujący krajobraz tego regionu. Magia i klimat regionu skupia się wokół “powolnego podróżowania” i “powolnego życia”, czyli tzw. slow travel i slow life. Tutaj nigdzie nie będzie nam się spieszyć. Dominują tutaj kameralne schroniska i rodzinne agroturystyki. Ze względu na trudną i wyjątkową historię w Beskidzie można poczuć specyficznego ducha. Tutaj nie przyjeżdża się po moc wrażeń i zastrzyk adrenaliny, a po nawiązanie wyjątkowej symbiozy z naturą i historią.

Organizatorzy: Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Biecz, Bieckie Centrum Kultury

Partnerzy: Biblioteka Biecz, Muzeum Ziemi Bieckiej, Powiat Gorlicki

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz