Od kwietnia w Starostwie Powiatowym w Wadowicach można zamówić usługę bezpłatnego, indywidualnego transportu dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Mogą z niej skorzystać osoby starsze, niepełnosprawne, słabowidzące oraz wszyscy, którzy potrzebują wsparcia w zakresie mobilności. Urząd pomoże w dojeździe do pracy, do lekarza, na rehabilitację, czy na zajęcia edukacyjne lub kulturalne.
Projekt nosi nazwę „Otwarty Samorząd – Aktywny Mieszkaniec” – organizacja usług indywidualnego transportu door-to-door na terenie Powiatu Wadowickiego i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Beneficjenci programu będą mieli zapewniony przewóz z miejsca zamieszkania do punktu docelowego, który wskażą np. do zakładów pracy, placówek służby zdrowia, gabinetów rehabilitacyjnych, urzędów bądź innych miejsc użyteczności publicznej. Z usług transportowych będą mogły korzystać nie tylko osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale każdy pełnoletni mieszkaniec Powiatu Wadowickiego, który ma problemy z mobilnością i poruszaniem się. Celem projektu jest wprowadzenie nowej jakości usług transportowych, szczególnie na obszarach wiejskich, w których dostęp do placówek służby zdrowia, gabinetów rehabilitacyjnych, a także do zakładów pracy na otwartym rynku jest utrudniony.
– Już dawno dostrzegliśmy potrzebę zorganizowania w naszym powiecie takiej usługi – mówi starosta Eugeniusz Kurdas. – Z różnych źródeł dochodziły do nas głosy, że wśród mieszkańców nadal sporo osób z różnych przyczyn ma utrudniony dostęp do wielu instytucji i nie może dojechać do lekarza czy na rehabilitację. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby napisać stosowny wniosek i postarać się o środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Samorząd pozyskał dofinansowanie w kwocie ponad 500 tys. zł. Fundusze te zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup samochodu dostosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, mogącego pomieścić do 9 osób. Regulamin usługi przewiduje obecność podczas przewozu opiekuna osoby niepełnosprawnej. Jednocześnie, w projekcie możliwe jest skorzystanie z bezpłatnej pomocy asystenta przewozów (np. przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, przemieszczaniu się z budynku do pojazdu i z pojazdu do budynku, przy pokonywaniu przez osobę potrzebującą wsparcia schodów lub innych barier architektonicznych). Osoba niewidoma będzie mogła skorzystać z przejazdu wspólnie z psem – przewodnikiem.
– W ramach posiadanych środków finansowych i możliwości prawnych Powiat Wadowicki stara się wychodzić naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych – mówi wicestarosta Beata Smolec. – Przykładem mogą być chociażby remonty w naszych jednostkach organizacyjnych. W miarę posiadanych środków realizujemy kolejne inwestycje, ułatwiające osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Każde rozwiązanie zmierzające do zwiększenia dostępności usług publicznych dla osób o ograniczonej mobilności jest krokiem we właściwym kierunku.
Chętni do skorzystania z usługi mogą zgłaszać się do biura projektu telefonicznie 33 873 42 95, lub za pomocą poczty elektronicznej door@powiatwadowicki.pl. Szczegóły, m.in. regulamin świadczenia przewozów, można znaleźć tutaj – https://bit.ly/3wbTkmJ
Dodaj komentarz