Strona główna » Od czerwca renciści i emeryci mogą dorobić więcej
GOSPODARKA

Od czerwca renciści i emeryci mogą dorobić więcej

Od 1 czerwca zmieniły się limity zarobkowe dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Są one wyższe, więc można dorobić więcej bez ryzyka zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą mieć dodatkowe przychody bez ograniczeń. Oprócz nich zarobić bez limitu mogą również niektórzy renciści. Są to osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, a ich niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Natomiast o limitach w dorabianiu muszą pamiętać wcześniejsi emeryci i pozostali renciści, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Ile możesz dorobić do renty i emerytury

Nowe progi obowiązują do 31 sierpnia 2021 roku. W tym czasie emeryci, którzy pobierają wcześniejsze emerytury i renciści mogą dorobić bez ryzyka zmniejszenia świadczenia do kwoty 3977,10 złotych. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Nie więcej jednak niż maksymalne obniżenie, które od 1 marca 2021 r. wynosi:

646,67 zł – dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

485,04 zł – dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

549,71 zł – dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Natomiast przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 7386,10 zł miesięcznie spowoduje zawieszenie wypłaty świadczenia.

Dodatkowy dochód a renta socjalna

Od 1 czerwca wzrosła też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Wynosi ona 3977,10 zł, ale po jej przekroczeniu świadczenie będzie zawieszone, a nie zmniejszone.

Tagi

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz