Strona główna » Wadowice na weekend
TURYSTYKA

Wadowice na weekend

Wadowicki magistrat zainicjował nowy cykl #WadowiceNaWeekend, w ramach którego będą przedstawiane propozycje wycieczek wokół Wadowic. Założeniem organizatorów jest, aby wędrówki rozpoczynały lub kończyły się w sercu papieskiego miasta.

Pierwsza z propozycji dotyczy pieszej trasy do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Długość trasy wynosi tylko 17 km, a suma podejść, to prawie 670 m:

► Trasę rozpoczynamy w Wadowicach (dodatkowe ok. 8 km marszu – łącznie ok. 25 km) lub podjeżdżamy do Gorzenia Górnego (busem z dworca PKS w Wadowicach) wysiadając na przystanku przed restauracją „Czartak” z mozaikami Bolesława Książka.

► Następnie kierujemy się czarnym szlakiem PTTK w stronę mostu na Skawie – po prawej mijamy Zaporę w Świnnej Porębie, która utworzyła Jezioro Mucharskie o pojemność 161 mln m3 i o powierzchni 1035 ha.

► Na szczyt Jaroszowickiej Góry (541 m n.p.m.) podchodzimy od strony przysiółku wsi Jaroszowice – Gołębiówki. W XIX w. na stoku tej góry wzniesiono wieże triangulacyjną, które służył do pomiarów terenu dla katastru galicyjskiego.

► Po zejściu z masywu Jaroszowskiej Góry kierujemy się do centrum wsi Łękawica, gdzie wstępujemy do kościoła pw. św. Józefa Robotnika. W jego wnętrzu można podziwiać XV-wieczny obraz św. Józefa będący niegdyś własnością dziedzica wsi – Hieronima Przerębskiego.

► Z Łękawicy idziemy w dalszym ciągu czarnym szlakiem do wsi Bugaj, gdzie schodzimy z niego na szlak niebieski PTTK prowadzący nas na górę Żar (527 m n.p.m.) z zachowanymi śladami po legendarnym rozbójniczym zamku Barwałd, zburzonym w XV w. na zarządzenie królewskie.

► Idziemy dalej zielonym szlakiem PTTK w stronę prehistorycznego Grodziska Bugaj. Następnie kierując się tym samym szlakiem na wschód w stronę kaplicy Pięciu Braci Polaków i Pustelni św. Marii Magdaleny mijamy po prawej stronie punkt widokowy nad kamieniołomem.

► Po około 15 minutach marszu szlakiem zielonym docieramy do wspomnianej kaplicy, a następnie schodząc ścieżką w dół docieramy do wzgórza Żarek (Ukrzyżowania – znajdują się tam najstarsze kalwaryjskie kaplice), a potem do kalwaryjskiego Sanktuarium (UNESCO).

Powrót do Wadowic busem kursowym z dworca PKS w Kalwarii Zebrzydowskiej przy ul. Krakowskiej.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz