Chroniąc osobę pokrzywdzoną przemocą domową policjanci zastosowali wobec agresora nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Kilka dni później, na podstawie dowodów zebranych przez kryminalnych podejrzany o znęcanie otrzymał prokuratorski zarzut, przedłużenie zakazów oraz policyjny dozór.
W czwartek (3.06.br.) tuż po godzinie 19, policjanci interweniowali w jednym z domów jednorodzinnych na terenie Oświęcimia w związku z awanturą domową, którą wszczął nietrzeźwy 62 – latek. Pod wskazanym adresem policjanci zastali roztrzęsioną 58 – latkę oraz jej nietrzeźwego męża. Ponieważ, mężczyzna zachowywał się agresywnie wobec kobiety, został zatrzymany i osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Miał w organizmie 1,7 promila alkoholu.
W związku z podejrzeniem, że w rodzinie dochodzi do przemocy domowej policjanci sporządzili Niebieską Kartę a także wydali mężczyźnie nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej żony i jej bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni.
Odpowiedni nakaz 62 – latkowi został wręczony przez dzielnicowego wraz z informacją o ośrodkach, w których może uzyskać tymczasowe schronienie. Mężczyzna w obecności policjantów zabrał z miejsca zamieszkania jedynie przedmioty osobistego użytku.
Następnie, sprawę przejęli policjanci pionu kryminalnego. Funkcjonariusze w ciągu kilku dni zebrali dowody świadczące o tym, że 62 – latek już od kilku lat znęca się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną. Akta sprawy zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie 8 czerwca br. prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut znęcania się, a także na trzy miesiące zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci: policyjnego dozoru, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.
Za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone jak najszybciej przerwały łańcuch przemocy. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Dodaj komentarz