Strona główna » Pożar w Nowej Białej
WYDARZENIA

Pożar w Nowej Białej

W wyniku pożaru w Nowej Białej uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (około 110 mieszkańców).

Miejscowość Nowa Biała w gminie Nowy Targ: wczoraj o godzinie 18.20 do Straży Pożarnej dociera zgłoszenie o pożarze. Kilka minut później strażacy i druhowie są już na miejscu. Pierwsze informacje mówią o tym, że płonie kilka budynków. Gęsta zabudowa i wiatr powodują, że powstaje efekt domina. Ogień zajmuje kolejne zabudowania – zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze. Gdy na miejsce udaje się wojewoda małopolski Łukasz Kmita, pożarem jest objętych już ponad 20 budynków.

Nowa Biała

Bilans pożaru i działań ratowniczo-gaśniczych został omówiony na pierwszym sztabie kryzysowym, który wojewoda zwołał jeszcze przed północą. Sytuacja była cały czas monitorowana. W nocy odbywa się kolejny sztab, a rano do Nowej Białej dociera premier Mateusz Morawiecki.

Uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (około 110 mieszkańców). W gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 107 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów. Poszkodowanych – na szczęście lekko – zostało 9 osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Aktualnie w szpitalu pozostaje jedna osoba.

Nowa Biała

Dyspozytor medyczny zadysponował 5 karetek, 5 zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia.

W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, których część zadań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU. Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną.

Zniszczenia są znaczące. Poszkodowani mogą liczyć na szeroką pomoc. Mogą to być:

– zasiłki  celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej – do 6000 zł na rodzinę,

– zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych  od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu,

– w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł. 

Chcę powiedzieć mieszkańcom – nie zostawimy Was samych i chcemy, żeby ta pomoc bezpośrednia dotarła tu jak najszybciej. Trzeba wesprzeć rolników w odzyskaniu i zakupie sprzętu. Dziękuję mieszkańcom Nowej Białej, którzy pokazali solidarność – podkreślał premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu.

Nowa Biała

Dziękuję za koordynację akcji ratunkowej wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie. Pożar przenosił się w bardzo szybkim tempie. Niektóre domy były budowane z materiałów łatwopalnych i wiele domów w tej zabudowie zajmowało się od siebie. Taka akcja ratunkowa to w pierwszej kolejności gaszenie pożaru, a następnie zabezpieczenie mienia – dodał premier.

Nowa Biała

To był ogromny pożar. Skala zniszczeń jest znaczna. Dziękuję służbom zaangażowanym w działania. Nie były one łatwe. Jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkiej pomocy poszkodowanym. To będą dla nich trudne chwile. Moje służby są do pełnej dyspozycji. Dołożymy wszelkich starań, aby  pomóc poszkodowanym przejść przez ten trudny etap – mów wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Słowo Metropolity Krakowskiego

Umiłowani Archidiecezjanie,

wczoraj w godzinach wieczornych z Nowej Białej, należącej do Archidiecezji Krakowskiej, nadeszła wiadomość o tragicznym w skutkach pożarze, który dotknął wielką liczbę mieszkańców tej miejscowości i całe rodziny naszych Sióstr i Braci pozostawił w sytuacji braku domu oraz podstawowych środków do życia. W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc.

W związku z powyższym, dla okazania Chrystusowej miłości wobec potrzebujących zarządzam, by w przyszłą niedzielę, tj. 27 czerwca 2021 roku w każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej włączono tę intencję do Modlitwy powszechnej, a przed kościołami zorganizowano zbiórkę ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem.

Pasterskim błogosławieństwem otaczam mieszkańców Nowej Białej oraz wszystkich, którzy przychodzą im z pomocą.

 + Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Za tydzień przed wszystkimi kościołami Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się zbiórka ofiar na rzecz poszkodowanych osób. 

Środki na te cele, które za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Archidiecezji Krakowskiej trafią w całości do poszkodowanych można przesyłam na koto bankowe:  Pekao SA III Oddział w Krakowie 88 1240 2294 1111 0000 3722 9887 z dopiskiem Pomoc dla Nowej Białej.

Działania Policji związane z pożarem w Nowej Białej

Wczoraj po południu pożar ogarnął kilkadziesiąt posesji w Nowej Białej. W związku z akcją ratowniczo-gaśniczą policjanci już od pierwszych minut akcji rozpoczęli kierowanie ruchem. Cywilne samochody kierowano na objazdy a priorytetem było zapewnienie szybkiego i sprawnego dojazdu na miejsce jednostek straży pożarnej i załóg pogotowia ratunkowego. Policjantów z komendy powiatowej w Nowym Targu wspomagali w tym zakresie funkcjonariusze drogówki z Zakopanego, Suchej Beskidzkiej i Myślenic.

Nowa Biała

Obszar pożaru został także odizolowany od dostępu osób postronnych, gapiów – w trosce o bezpieczeństwo i niezakłócony przebieg akcji. Po zakończeniu akcji gaśniczej teren pogorzeliska nadal był zabezpieczany przed dostępem osób nieuprawnionych. Działania te prowadzili policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie (na każdej zmianie była to grupa około 20 mundurowych). Te działania będą kontynuowane do czasu zakończenia oględzin miejsca zdarzenia.

Oględziny miejsca zdarzenia się rozpoczęły dziś po przekazaniu nam terenu przez PSP i uzyskaniu zgody Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego. W tych czynnościach biorą udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (dochodzeniowcy, technicy kryminalistyki) oraz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. To 20 policjantów, który razem z biegłym sądowym z zakresu ustalania przyczyn pożarów muszą zlokalizować ognisko pożaru i ustalić jego przyczynę. W toku oględzin opisywane m.in. zniszczenia jakich dokonał ogień i zabezpieczane ślady mogące wskazać przyczynę i drogę rozprzestrzeniania się pożaru. Z uwagi duży obszar (pożarem objętych było 21 domów i 23 budynki gospodarcze) mogą potrwać nawet kilka dni. Czynności te prowadzone są pod nadzorem prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu.

Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Policja Małopolska

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz