Strona główna » Uśmiechy Świata w Wadowicach
KULTURA

Uśmiechy Świata w Wadowicach

Na Placu Jana Pawła II w Wadowicach prezentowana jest plenerowa wystawa fotografii „Uśmiech Świata” cenionej podróżniczki – Elżbiety Dzikowskiej, przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in., z legendarnego programu Pieprz i Wanilia, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem. Wystawie towarzyszy konkurs fotograficzny na najpiękniejszy uśmiech mieszkańców Wadowic. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie internetowej www.wck.wadowice.pl

Sztuka fotograficzna znanej podróżniczki skłania do przemyśleń nad wieloma problemami, które nurtują świat, nad wielokulturowością naszego globu, jego różnorodnością oraz szacunkiem dla innych od nas ludzi.

Ryszard Kapuściński we wstępie do albumu Elżbiety Dzikowskiej „Uśmiech Świata” pisał: „(…) Razem z autorką podróżujemy przez kraje i kontynenty, konstatując z radością, że jedną z cech łączących ludzi wszystkich ras i kultur jest zdolność do uśmiechania się, zdolność, którą posiadamy wszyscy niezależnie od tego, jaki mamy kolor skóry, jakim mówimy językiem, jaką wyznajemy religię.(…) w czasach przemocy i wrogości, w epoce zaślepionej nienawiści i żądzy upodlenia innych.(…)”

Uśmiech zbliża i jednoczy ludzi, czyni nas piękniejszymi, młodszymi, życzliwszymi, optymistyczniej nastawionymi do świata. Uśmiech ułatwia życie, jest najlepszym terapeutą i dostępnym dla każdego językiem międzynarodowym.

Spotkanie z fotografią w tak pozytywny sposób ukazującą świat, niosącą, oprócz walorów artystycznych, ważne przesłanie uwrażliwienia społeczeństwa na sprawy różnorodności kulturowej, tolerancji i pokoju, będzie niezapomnianym wydarzeniem w życiu mieszkańców Wadowic w trudnych czasach panującej pandemii, niepokoju i ograniczeń.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Burmistrza Wadowic – Pana Bartosza Kalińskiego. Partnerami organizacji wystawy są: Urząd Miasta Wadowice, Wadowickie Centrum Kultury oraz Grupa Maspex.

Wystawa na wadowickim rynku będzie eksponowana do 19 lipca br.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz