Strona główna » Oddali hołd polskości na Wołyniu
WYDARZENIA

Oddali hołd polskości na Wołyniu

Upamiętniono polskich żołnierzy poległych w walce z sowietami na Wołyniu oraz podziękowano Ludziom Dobrej Woli dbającym o polskie groby.

W 101. rocznicę Bitwy pod Równem, przez kilka pierwszych dni lipca br. członkowie Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich odwiedzili Równe na Wołyniu, by oddać hołd polskim żołnierzom walczącym z kroczącą na Warszawę kawalerią sowieckiej Rosji.

Wołyń jest pokryty Grobami z różnych okresów czasu. Bywamy tam by okazać Szacunek dla Żołnierzy Polskich walczących no Niepodległość Rzeczpospolitej, jak również zadbać o Ich Groby i wyrazić Podziękowanie dla Ludzi Dobrej Woli dbających o “Polskie Groby” – informuje Zbigniew Strzeżywój Burzyński, dowódca Małopolskiej Kawalerii w barwach 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.

Podczas pobytu na Ukrainie, polska delegacja uhonorowała Wielkich Ludzi Dobrej Woli Medalami 100-lecia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, pułku który stacjonował od roku 1929 do 1939 w miejscowości Równe na Wołyniu.

Medal przyznawany jest „za utrwalanie pamięci i kultywowanie tradycji 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Za szacunek dla bohaterów,  ich czynów dla niepodległości i wielkości Rzeczypospolitej Polskiej. Medal przyznaje Kapituła w składzie: Jerzy Parda, Zbigniew Pogoda i Zbigniew Strzeżywój Burzyński.

HONOROWY MEDAL 100-LECIA 21 PUŁKU UŁANÓW NADWIŚLAŃSKICH otrzymało czterech mieszkańców Ostroga:

Włodzimierz Filarowski – prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Ostrogskiej,

Ihor Tymoszczuk – zastępca dyrektora Liceum Wojskowego im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, podpułkownik rezerwy,

Mykoła Mańko – dyrektor Państwowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego m. Ostroga,

ks. Vitold-Yosif Kovaliv (vel ks. Witold Józef Kowalów) – proboszcz parafii w Ostrogu w latach 1992-2019.

Źródło: Zbigniew Strzeżywój Burzyński

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz