Strona główna » Upał i burze do końca tygodnia
BEZPIECZEŃSTWO

Upał i burze do końca tygodnia

Foto: Edyta Łepkowska

Czeka nas kolejna niespokojna, burzowa noc. Będzie grzmiało i błyskało, nie zabraknie też deszczu i gwałtownych porywów wiatru. Intensywne opady mogą spowodować podtopienia. Do takich sytuacji może dochodzić przez całą resztę tygodnia. Jednocześnie nadal będzie gorąco.

Dzisiaj (14 lipca) burze mogą pojawić się w powiecie wadowickim późnym popołudniem. Miejscami będą im towarzyszyły opady deszczu od 30 do 50 mm, a nawet do 60 mm. Ponadto mocno powieje. Już teraz jest dość silny wiatr, a później jego porywy mogą osiągać 100 km/h. Niewykluczone, że miejscami spadnie grad.

Nadal utrzymuje się wysoka temperatura. Słupki rtęci w powiecie wskazują 33-35°C. Jakby tego było mało, wiatr przyniósł do nas pył saharyjski. O jego obecności świadczy charakterystyczne zamglenie czy zmętnienie nieba. Było ono najbardziej widoczne dziś po wschodzie słońca, ale podczas jego zachodu też będziemy mogli wyraźnie zaobserwować to zjawisko.

Jak zapowiadają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burzowa i gorąca aura utrzyma się do końca tygodnia. Nawet noce nie pozwolą nam zbytnio odpocząć od upału. Będą wyjątkowo ciepłe jak na nasz klimat, z temperaturami od 17 do 21°C. Kumulacje opadów mogą prowadzić miejscami do gwałtownego wzrostu stanu wody w rzekach. A to z kolei może skończyć się lokalnymi podtopieniami.

Redakcja

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz