Strona główna » Kolarze wystartowali na 250 i 500 kilometrów
SPORT I REKREACJA

Kolarze wystartowali na 250 i 500 kilometrów

Ultramaraton Małopolska 500-ka wystartował. Część kolarzy wybrała krótszą, ale trudniejszą trasę na 250 km.

Z Czartaka w Gorzeniu Górnym w sobotni ranek 17 lipca br. wystartowali kolarze do ultramaratonu na 500 km. Kilku kolarzy wybrało krótszą trasę na 250 km,, która jednak zdaniem organizatorów jest trudniejsza. W sumie na trasy wyruszyło 40 zawodników z całej Polski. dystan 500 kilometrów przygotowany został w ramach Ogólnopolskiego Ultramaratonu Małopolska 500-ka.

Trasa Małopolskiej 500-ki liczy 508 kilometrów i posiada ponad 5600 metrów przewyższenia, co sprawia, że jest jedną z trudniejszych i wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego od startujących oraz doświadczenia w jeździe długodystansowej.

Aby uatrakcyjnić przejazd zawodnikom, trasę przejazdu poprowadzono w sposób, który pozwoli zobaczyć wiele ciekawych i historycznych miejsc województwa małopolskiego, a jednocześnie nie narazi ich na zbyt duży ruch samochodowy w trakcie przejazdu.

Organizacją Małopolskiej 500-ki zajmują się czynni zawodnicy w szosowym kolarstwie długodystansowym, a więc osoby w pełni rozumiejące specyfikę tego typu imprez sportowych. Komandorem wyścigu jest Artur Byrski, sędzią głównym  Bogusław Porzuczek. Kierownikiem  Biura Zawodów została Katarzyna Batek-Byrska, a monitoringiem GPS zajmie się Robert Janik.

Start i meta zlokalizowane są w Gorzeniu Górnym. Przejazd w pobliżu KL Auschwitz-Birkenau. Zamki szlaku Orlich Gniazd: Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, a także Lipowiec i Rudno. Przejazd w okolicy miejsca bitwy pod Racławicami, oraz przez Puszczę Niepołomicką. Zamek Królewski w Niepołomicach, kopalnia soli w Bochni, zamek w Wiśniczu. Słynąca z konkursu palm wielkanocnych Lipnica Murowana. Cmentarze wojenne z okresu I Wojny Światowej – Łąkta Górna. Bazylika Mniejsza w Limanowej, ołtarz papieski i średniowieczna zabudowa w Starym Sączu. Łącko – stolica polskiej śliwowicy. Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, torfowiska w okolicach Czarnego Dunajca. Jeden z najwyższych podjazdów asfaltowych w Polsce – Przełęcz Krowiarki, oraz przejazd przez Zawoję – najdłuższą wieś w naszym kraju. Przejazd wzdłuż brzegów Jeziora Mucharskiego.

W trakcie jazdy zawodnicy odwiedzą Ojcowski Park Narodowy, oraz Babiogórski Park Narodowy, będą podążać m.in. Wiślaną Trasą Rowerową, Szlakiem Architektury Drewnianej oraz Małopolskim Szlakiem Owocowym. Jadąc od Przełęczy Krowiarki do Przełęczy Knurowskiej przez cały czas widoczna będzie panorama Tatr.

Pamiętając o św. Janie Pawle II uczestnicy ultramaratonu będą mieli okazję zobaczyć miejscowości związane z jego osobą: Wadowice, Oświęcim, Mętków, Stary Sącz, Ludźmierz…

Rywalizacja trwa w trybie non-stop co oznacza, że czas przejazdu liczony jest od momentu przejechania linii startu do chwili przyjechania na metę. Odpowiednia organizacja startu zawodników polegająca na rozłożeniu w czasie ich wyjazdu w trasę pozwala na przeprowadzenie zawodów w otwartym ruchu drogowym, gdyż pokonują oni cały dystans indywidualnie lub w grupach 3-5 osobowych. Zlokalizowane co kilkadziesiąt kilometrów punkty kontrolne mają za zadanie zapewnić wszystkim startującym możliwość odpoczynku i regeneracji oraz wyżywienia na dalszą część trasy. Dzięki punktom kontrolnym istnieje możliwość kontrolowania stanu fizycznego  zawodników w trakcie długotrwałej rywalizacji sportowej. Dodatkowo na trasie znajdują się dwa samochody techniczne czuwające nad przebiegiem zawodów oraz mogące zapewnić powrót do biura zawodów zawodnikom wycofującym się z rywalizacji.

Pomimo ogromnej przestrzeni na jakiej znajdują się uczestnicy ultramaratonu w bardzo łatwy sposób można monitorować ich poczynania na trasie poprzez transmisję sygnału gps z nadajników przymocowanych do każdego roweru startującego w zawodach. Sygnał ten jest ogólnie dostępny na stronie internetowej organizatora co sprawia, że tysiące osób bez wychodzenia z domu mogą kibicować swoim zawodnikom przemierzającym w tym czasie Małopolskę.

Tegoroczna edycja zawodów organizowana jest pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, a głównym partnerem organizacyjnym jest Małopolska. Dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców mamy również możliwość zapewnienia wszystkim startującym odpowiedniego zabezpieczenia i świadczeń na trasie zawodów.

20210717_9999_102

Zdjęcie 1 z 36

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz