Strona główna » Można już rodzić rodzinnie
ZDROWIE

Można już rodzić rodzinnie

Foto: Edyta Łepkowska

Przez długi czas w wadowickim szpitalu kobiety rodziły tylko w asyście personelu medycznego. O tym, by towarzyszył im mąż lub inna bliska osoba, mogły tylko pomarzyć. Ale malejące zagrożenie epidemiologiczne sprawiło, że Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach wznowił porody rodzinne.

Oczywiście nie bez pewnych ograniczeń. Rodzącej kobiecie może towarzyszyć tylko jedna bliska osoba. Ważne jest, aby nie miała ona kaszlu, gorączki czy duszności. Musi też być w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19 i być już przynajmniej 14 dni po przyjęciu drugiej dawki. Jeśli nie spełnia tego warunku, powinna posiadać ujemny wynik testu na koronawirusa lub zaświadczenie ozdrowieńca (o ile od czasu izolacji nie minęło więcej niż 3 miesiące).

Osoba chcąca asystować przy porodzie musi również wypełnić ankietę epidemiologiczną. Jej formularz dostępny jest na stronie internetowej ZZOZ. Można go też pobrać w wersji papierowej z portierni przy wejściu do szpitala. Po wypełnieniu ankiety należy ją przekazać przez ciężarną personelowi oddziału. Udział w porodzie będzie możliwy dopiero po otrzymaniu drogą telefoniczną pozytywnej decyzji w tej sprawie.

To jeszcze nie wszystko. Osoba towarzysząca będzie mogła wejść na oddział wyłącznie boczną klatką schodową w pawilonie E (budynku Zakładu Rehabilitacji). Potem czeka ją jeszcze pomiar temperatury ciała i przebranie się w wyznaczonym miejscu. W szpitalu powinna zachowywać dystans od innych osób, często myć i dezynfekować ręce, a w czasie rozwiązania pozostawać cały czas na porodówce.

Redakcja

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz