Strona główna » Wojskowa Afera korupcyjna w Krakowie
BEZPIECZEŃSTWO

Wojskowa Afera korupcyjna w Krakowie

Żandarmeria Wojskowa w Krakowie dokonała zatrzymania 10 żołnierzy podejrzanych o dokonanie przestępstw korupcyjnych w Siłach Zbrojnych RP.

W dniach 28-29 lipca 2021 roku żandarmi, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie Wydział do spraw Wojskowych, zatrzymali 10 żołnierzy, podejrzanych o wręczanie korzyści majątkowych w zamian za skierowanie ich na misję wojskową do Kosowa oraz na kursy podoficerskie, tj. o czyn z art. 229 § 1 kodeksu karnego.

Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanymi żołnierzami. Po ich zakończeniu prokurator podejmie decyzję w zakresie środków zapobiegawczych. Sprawa jest rozwojowa.

Podejrzanym o przestępstwa korupcyjne grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Zgodnie z art. 229 § 6 kodeksu karnego, nie podlega karze sprawca przestępstwa, który udzielił korzyści majątkowej (art. 229 § 1 – 5 kk), jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę, a osoba udzielająca korzyści lub ich obietnicy, zawiadomiła o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawniła wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ się o nich dowiedział.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz