Strona główna » Śladami Franciszka Suknarowskiego
TURYSTYKA

Śladami Franciszka Suknarowskiego

W tym tygodniu Wadowice na weekend proponują spacer po Wadowicach z Franciszkiem Suknarowskim.

Franciszek Suknarowski (1912 – 1998) – artysta rzeźbiarz, malarz, członek grupy „Czartak II”, współzałożyciel Klubów Pracy Twórczej „Beskidy” i „Beskidnicy”, urodził się w Wadowicach i z tym miastem również związał swoje dorosłe życie.

Studia artystyczne odbył na ASP w Krakowie pod kierunkiem prof.: K. Dunikowskiego i K. Sichulskiego. Pierwszy raz wystawiał swoje prace w 1933 r. przy okazji obchodów jubileuszu twórczości E. Zegadłowicza. Po II wojnie światowej Suknarowski związał się ze szkolnictwem m.in. był nauczycielem w wadowickim liceum.

Prace tego artysty w Wadowicach można obejrzeć w prywatnej galerii przy ul. Karmelickiej 61 (zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +48 33 823 45 63).

Trasa spaceru – Wadowickie Ślady Franciszka Suknarowskiego:

1. Galeria Franciszka Suknarowskiego – ul. Karmelicka 61. Siedziba galerii mieści się w budynku prywatnym, gdzie artysta mieszkał aż do śmierci. Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +48 33 823 45 63.

2. Rzeźba “Statua św. Józefa” – klasztor O.O. Karmelitów w Wadowicach przy ul. Karmelickiej 22. W 1936 r., z inicjatywy o. J. Prusa, na szczycie fasady budynku obecnego domu rekolekcyjnego umieszczono figurę św. Józefa z Dzieciątkiem.

3. Nagrobek Franciszka Suknarowskiego na cmentarzu parafialnym w Wadowicach (Sektor XIX) przy Al. MB Fatimskiej. Część nagrobków na tym cmentarzu jest dziełem tego wadowickiego artysty, np. J. Wowry (Sektor VIII) czy rodziny Graców (Sektor III).

4. Pomnik Poległych Żołnierzy 12 PP przed koszarami wojskowymi przy ul. Lwowskiej. Monument wykonany we współpracy z Józefem Jurą, również artystą rzeźbiarzem. Oryginalna rzeźba żołnierza zniszczona w czasie wojny została następnie przez Fr. Suknarowskiego odtworzona w 1981 r.

5. Rzeźba „Chała” na wystawie w Muzeum Miejskim przy ul. Kościelnej 4. W kasie Muzeum dostępne publikacja o artyście: „Album o twórczości Franciszka Suknarowskiego – wadowickiego artysty rzeźbiarza i malarza” oraz „KAMIE Franciszek Suknarowski” – wyjątkowy tomik wierszy artysty.

6. Pomnik E. Zegadłowicza przy I LO w Wadowicach (ul. Mickiewicza 16) odsłonięty w 1968 r. w jego 100. rocznicę urodzin.

7. Rzeźba „Łucznicy” w holu WCK przy ul. Teatralnej 1. W tym budynku w z okazji 25-lecia pracy twórczej E. Zagadłowicza odbyła się wystawa, w której brał udział również Franciszek.

8. Pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich poległych na Ziemi Wadowickiej na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Wojska Polskiego. Monument dłuta Suknarowskiego pierwotnie w l. 1969 -1996 znajdował się na wadowickim rynku (dziś Pl. Jana Pawła II). Następnie został przeniesiony na cmentarz.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz