Strona główna » Warsztaty tworzenia bukietów zielnych
STYL ŻYCIA

Warsztaty tworzenia bukietów zielnych

Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Andrychowie oraz Starostwa Powiatowego w Wadowicach Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie mogło kolejny raz zorganizować warsztaty tworzenia bukietów zielnych. Ze względu na obostrzenia sanitarne, SGW zrezygnowało z organizowania Konkursu Bukietów Zielnych w tradycyjnej formie, zastępując go konkursem online.

13 sierpnia 2021 r. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie uczestniczyły w kameralnych warsztatach florystycznych (była to już ich 9 edycja).

Dzięki uprzejmości Marii i Wiesława Pękalów, warsztaty mogły odbyć się w niezwykłym, kameralnym, przepięknym otoczeniu podwórka ich domu – Mydlarzówki. Z pewnością wrócimy jeszcze w to miejsce, gdyż każdy z jego zakątków przepełniony jest miłością do tradycji oraz historii naszej ojczyzny, pełen jest żywego patriotyzmu i żywej wiedzy o naszej historii oraz znaków szczególnej atencji dla poprzednich pokoleń!

Uczestnictwo w poprzednich warsztatach przyniosło zamierzone efekty. Gospodynie dobrze znają większość ziół i kwiatów, które możemy spotkać na okolicznych łąkach.

W skład tradycyjnych bukietów na święto Matki Boskiej Zielnej wchodzą wyłącznie te kwiaty, zioła, trawy, zboża, które rosną w naszym najbliższym otoczeniu. Nie powinno się dodawać kwiatów egzotycznych. Tego rodzaju kompozycja wykonywana jest najczęściej z małych, drobnych kwiatów. Nie starajmy się szukać nowości, lecz wracać do tradycji bukietów z kwiatów, które rosły kiedyś przy kapliczkach. Kompozycja bukietu może być spiralna, stopniowana, powinno się łączyć barwy w grupy – żółty-zielony, niebieski-biały, żółty-fiolet. Możemy też podkreślić połączenie bukietu z ubraniem – np. czerwone korale – jarzębina. Pamiętajmy o tym, by dobrze oczyścić łodygi. Kompozycja niektórych z tego rodzaju bukietów powinna przypominać parasol. Łączmy podobne rośliny – kiedy są skupione w jednym miejscu – są charakterystyczną częścią bukietu. Jeśli są rozproszone – tracimy ich piękno. Ważny jest również sposób układania kwiatów – jeśli któreś wątłe – dajemy je do środka, żeby mocniejsze kwiaty mogły je podtrzymywać.

Święto Matki Boskiej Zielnej, obchodzone jest w całym naszym kraju. Powiat wadowicki na mapie obchodów świąt, w tym również Święta Matki Boskiej Zielnej ma szczególne miejsce. To właśnie u nas, tuż obok – w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się piękne inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.

Jednym z ważniejszych celów organizowania Konkursu Bukietów Maryjnych jest również dokumentowanie tego co rośnie w danym regionie. Na fotografiach i w opisie bukietów możemy potem, po latach dokładnie prześledzić jaka w danym miejscu występowała roślinność, czy gatunki te przetrwały. Bioróżnorodność powinna być naszą siłą. Aby jednak była nam użyteczna – potrzeba umiejętności rozpoznania poszczególnych gatunków ziół i kwiatów. Wzbogacimy w ten sposób naszą wiedzę o świecie i naszych małych ojczyznach.

Porównując bukiety z różnych rejonów Polski można zauważyć jakie rośliny rosną w najbliższym otoczeniu gospodarstw. To bardzo potrzebna wiedza. Laikom wydaje się, że układanie kwiatów to proste i nic nie znaczące zajęcie. To bzdura. Aby to robić – potrzebna jest ogromna wiedza – zarówno teoretyczna jak i praktyczna.

Tworzenie bukietów ma również wymiar artystyczny. Przeplatające się różnymi kolorami natury kompozycje potrafią zachwycić nie tylko misterną budową kwiatów i liści, ale też wydawanych przez nie zapachem.

Projekt współfinansowany jest przez Gminę Andrychów i Powiat Wadowicki w ramach programu zwyczaje dożynkowe i bukiety zielne jako obrzędy ludowe w gminie Andrychów i powiecie wadowickim.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz