Strona główna » Bukiety na Zielną – rozstrzygnięcia konkursowe
STYL ŻYCIA

Bukiety na Zielną – rozstrzygnięcia konkursowe

Piękna wielowiekowa tradycja obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też Święta Zaśnięcia Maryi , albo też Uroczystości Matki Boskiej Zielnej sprawiła, że od lat Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich organizuje konkurs “Bukiety na Zielną”. W tym roku jednak piękne bukiety zielne oceniano na podstawie nadesłanych zdjęć.

Konkurs miał na celu powrót do zwyczajów oraz dbałość o szerzenie wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości  święconych roślin oraz połączenie modlitwy, piękna, wiedzy o przyrodzie i o właściwościach leczniczych roślin.

W konkursie uczestniczyli przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu wadowickiego  i oświęcimskiego. Uczestnikami  konkursu były również osoby fizyczne – gospodynie.

Przez wieki w określone dni w roku ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi takimi okazjami były oktawa Bożego Ciała,  kiedy święcono wianki i dzień Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia). kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wyśmienicie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na Zielną – te kwitnące późnym latem.

Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Wianki czasami wieszano na drzwiach, a bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy. Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.

Badając tradycję używania ziół w Polsce zauważono zanik wielu zwyczajów oraz wiedzy o nazwach i zastosowaniu większości roślin.  Znajomość tego co gdzie się święci, jak się nazywa i jak to używano to klucz do miejscowej wiedzy zielarskiej.

Do najczęściej spotykanych przy święceniu gatunków należały: piołun, krwawnik, wrotycz, dziurawiec, rumianek, bratki polne i miętę Inne zioła kwitnące w tym czasie i wkładane do bukietów to maki, szałwia , macierzanka , wrotycz, koper, kminek, koński szczaw, boże drzewko, rozmaryn, melisa. Do bukietów ziół dodawano również inne rośliny, takie jak: zboża, marchew, jabłka, kwiaty.

A oto ostateczne wyniki konkursu “Bukiety na Zielną” – edycja 2021:

KATEGORIA: KOŁA GOSPODYŃ

1_218949851__n

Zdjęcie 1 z 24

I Miejsce: KGW Roczyny, KGW Świnna Poręba oraz KGW Zagórnik

II miejsce: Gospodynie Gierałtowiczki, Gospodynie Nidek, KGW Andrychów, KGW Bolęcina, KGW Brzezinka, KGW Głębowice, KGW Rzyki, KGW Sułkowice Łęg, KGW Targanice Dolne, KGW Targanice Górne.


KATEGORIA: GOSPODYNIE INDYWIDUALNE

1

Zdjęcie 1 z 8

I Miejsce: Maria Pękala

Wyróżnienia: Anna Szatan, Danuta Kociuba, Dorota Okrzos, Elżbieta Bojko, Monika Szymańska.

Poza konkursem: Wiktoria Wojewodzic

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz