Strona główna » Rodzinne pielgrzymowanie na kalwaryjskich dróżkach
RELIGIE

Rodzinne pielgrzymowanie na kalwaryjskich dróżkach

Tegoroczna Pielgrzymka Rodzin do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przebiegała pod hasłem: „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską”.

W niedzielę, 5 września br. Pielgrzymka Rodzin tradycyjnie rozpoczęła się rano Drogą Krzyżową od Kaplicy Piłata, w czasie której wysłuchano rozważań Beaty i Wojciecha Kudybów. Przed południem Uroczystej Mszy św. przewodniczył Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.

Wszystkich pielgrzymów przywitał o. Gracjan Kubica, kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
– Potrzebujemy, jak nigdy, doświadczenia wspólnoty. Kalwaria nam takie doświadczenie zapewnia, wchodzimy w rezerwuar modlitwy – mówił o. Gracjan.

Z kolei abp Marek Jędraszewski, odwołując się do trzech wydarzeń opisanych przez św. Mateusza Ewangelistę – prowokacyjnego pytania faryzeuszów o możliwość oddalenia żony, wskazania przez Jezusa na dziecko jako przykład ufności Bogu oraz o trudności wejścia bogatego do królestwa niebieskiego, zwrócił uwagę, że zbawienie według ludzkich wyobrażeń i kalkulacji byłoby niemożliwe, ale „u Boga wszystko jest możliwe”.

– Wszystko jest możliwe także dla człowieka, który otworzy się na Boże Słowo i będzie starał się żyć na co dzień Bożą rzeczywistością. Okaże się, że i on się zmienia, i jego patrzenie na świat, i innych ludzi. Całe życie się wtedy zmienia, staje się prawdziwie Boże – mówił metropolita krakowski podkreślając, że otwarcie się na Ewangelię życia w sposób szczególny odnosi się do życia małżeńskiego i rodzinnego.

Homilia Metropolity Krakowskiego

Przywołując myśl św. Pawła, że skarb łaski przechowywany jest w naczyniach glinianych i łatwo go utracić, metropolita apelował o codzienne proszenie Pana Boga o trwanie przy Jego darach, aby tę łaskę pogłębiać, żyć nią i się dzielić, aby w kruchym i słabym ludzkim życiu okazywała się zwycięska moc samego Boga. Przypominając treść przysięgi małżeńskiej arcybiskup prosił, by i ona stała się treścią codziennej modlitwy małżonków, aby wytrwali w ślubach złożonych współmałżonkowi.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Natalia

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz