Strona główna » Kardynał Kalwaryjski ma swą ulicę
LUDZIE

Kardynał Kalwaryjski ma swą ulicę

5 września 2020 roku odszedł do wieczności kard. Marian Jaworski, przyjaciel św. Jana Pawła II, były metropolita lwowski, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i honorowy obywatel miasta Krakowa. Rok po jego śmierci w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała ulica jego imienia. Inicjatorem nadania imienia  ulicy jest radny Marcin Zadora.

Wyrażam wielką wdzięczność za tę inicjatywę i radość. Kalwaria Zebrzydowska została wzbogacona o ważny element pamięci o człowieku, który był bardzo związany z tym miastem – mówił abp Marek Jędraszewski podczas poświęcenia ulicy.

Metropolita dodał, że wszystkie ziemskie drogi ostatecznie prowadzą do nieba, a podczas wędrówki nie jesteśmy sami, ponieważ towarzyszą nam święci.

Kard. Marian Jaworski zmarł 5 września 2020 r. w Krakowie. 11 września, po mszy pogrzebowej w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, został pochowany w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na poświęconej płycie, oprócz biskupiego herbu i dat życia, znajduje się prosta inskrypcja zgodna z wolą Zmarłego „+Marian kard. Jaworski – metropolita lwowski – „kardynał Kalwaryjski”. – Wszystko, co najważniejsze otrzymałem przez Matkę Bożą Kalwaryjską – mawiał śp. kard. Marian Jaworski, nawiedzając kalwaryjskie sanktuarium.

W uroczystości brali udział: kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Gracjan Kubica, Burmistrz Augustyn Ormanty, Małopolska Wicekurator Oświaty Halina Cimer, ks. Dziekan Wiesław Cygan, Radny Powiatowy Marek Cimer , Radni Rady Miejskiej Łukasz Dragan i Marcin Zadora. Ulica poprzednio nosiła nazwę Rzeźnianej. 

Inicjatorem nadania imienia  ulicy jest radny Marcin Zadora. Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej poparła tę inicjatywę jednogłośnie, podejmując w dniu 28 czerwca br. uchwałę nr  XXVIII/315/21 w sprawie zmiany nazwy ulicy Rzeźniana w Kalwarii Zebrzydowskiej na ulicę kard. Mariana Jaworskiego.

  • W rocznicę śmierci “Kardynała Kalwaryjskiego” Mariana Jaworskiego, jedną z ulic nadano jego imieniem. Uroczystego poświęcenie dokonał Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski. Dziękuję za jego obecność, modlitwę i słowa.Jestem dumny z faktu że nadanie nazwy ulicy było moją inicjatywą – skomentował wydarzenie Marcin Zadora, radny Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz