Strona główna » Szachowali się przez cały weekend
Brak kategorii

Szachowali się przez cały weekend

To był niesamowity weekend w Wadowicach. Ależ się działo! I jeśli ktoś myśli, że szachy to gra, która nie dostarcza ogromnych emocji, jest w błędzie! Ale po kolei…

W sobotę, 25 września, rozgrywany był już IV z kolei Turniej o Puchar Starosty, natomiast w niedzielę, 26 września, V Turniej o Puchar Burmistrza. Niesamowita atmosfera miejsca oraz atrakcyjne nagrody przyciągnęły do Wadowic wiele szachowych znakomitości, arcymistrza Mirosława Grabarczyka z Klubu Szachowego Hetman Płock, Mistrzów Międzynarodowych Damiana Lewtaka z MKSz GRYF Dębica, Dariusza Mikruta z KSz Dwie Wieże Kraków i Piotra Piesika z KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice oraz kilku Mistrzów FIDE i Mistrz Krajowy.

Gościli u nas fantastyczni zawodnicy z wielu miejscowości – liczna ekipa z Chrzanowa, gracze z Krakowa, Wieliczki, Myślenic, Dobczyc, Andrychowa, Olkusza, Trzebini, Oświęcimia, Leszna, Dębicy, Gliwic, Tarnowa……

Nie zawiedli rodzimi zawodnicy Klubu Wieża Wadowice, licznie reprezentując jako gospodarze turnieju papieskie miasto. Grali zawodnicy młodzi – siedmio- i ośmioletni, jak i bardziej doświadczeni. Grały panie, siódme poty wylewali panowie. Ogień na szachownicach.

W sobotę rano, po tradycyjnym, krótkim otwarciu i powitaniu gości przez Prezesa Ogniska TKKF Leskowiec Wadowice, Panią Halinę Kulbacką oraz Dyrektora Turnieju, Pana Marka Mroczka zawodnicy (w liczbie aż 77 !) natychmiast przystąpili do rywalizacji.

Skrajnych emocji nie brakowało. Od łez rozpaczy, po okrzyki tryumfu. Od szachowych podstawek, poprzez zagrania, których pozazdrościć mogłaby światowa czołówka szachowa. Stukot zegarów szachowych potęgował heroiczne wysiłki zawodników….

Nie było niespodzianką zwycięstwo w turnieju o Puchar Starosty arcymistrza Mirosława Grabarczyka, który o włos wyprzedził w klasyfikacji końcowej Mistrza Fide Nazara Ustianovicha z Olimpijczyka Chrzanów. Podium dopełnił Mistrz Międzynarodowy Damian Lewtak z Mksz Gryf Dębica. Świetnie spisał się Mistrz Fide, szesnastoletni Bartłomiej Turski z z UKS Czarny Koń Olkusz, zajmując 4 miejsce oraz będąc najlepszym spośród juniorów! Najlepszą kobietą, rozgrywająca porywające partie – Izabela Tokarz z UKS Hetman Koronny Trzebinia. 

Najlepszym spośród zawodników Klubu Wieża Wadowice okazał się Marek Szczerba, zajmując doskonałe 8 miejsce. Brawa należą się również najmłodszym – Agnieszce Ślusarczyk z MKS MOS Wieliczka, Stasiowi Malata z Wieży Wadowice oraz Bartoszowi Mazgaj z KSz Dwie Wieże Kraków. Ich starsi koledzy i koleżanki niejednokrotnie boleśnie doświadczyli siły ich gry!

Nie było dużo czasu na regenerację i odpoczynek. W niedzielę ruszyliśmy do dalszej walki. Trzeba było otrząsnąć się z ewentualnych sobotnich niepowodzeń lub kontynuować dobrą passę, by w niedzielę znaleźć się w blasku fleszy. Niedziela nie była ani trochę uboższa w emocje niż sobota, zwłaszcza, że szybsze tempo gry sprawiało, że kawa nie była potrzebna. Mało tego – grono zawodników powiększyło się aż do 82 osób!

Kto tym razem tryumfował? Bezkonkurencyjnym w turnieju o Puchar Burmistrza, zresztą nie po raz pierwszy, okazał się Mistrz Krajowy Jerzy Kyć z Tsz Skoczek Sędziszów Małopolski. Na podium znalazł się jeszcze Razim Vadim z Ukrainy oraz Mistrz Międzynarodowy Damian Lewtak z Mksz Gryf Dębica.

Najlepszym juniorem okazał się Mistrz Fide Bartłomiej Turski z UKS Czarny Koń Olkusz. Najlepszą kobietą tym razem była Mistrzyni Krajowa Martyna Wikar z LKSz GCKiP Czarna. Najwyższe miejsce spośród lokalnych graczy Klubu Wieża Wadowice ponownie zajął Marek Szczerba. Najmłodsi gracze to ponownie Agnieszka Ślusarczyk oraz Staś Malata, do których dołączył tym razem Bruno Przybyś z UKS przy SP 8 Chrzanów.

Kogo nie było, niech żałuje. Kto nie gra w szachy, niech zacznie – niekoniecznie dla wyników (choć kto wie!) – ale dla przyjemności, doświadczenia niebywałej atmosfery zawodów i fantastycznej zabawy.

Brawa za organizację i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik należą się ponownie Panu Adamowi Madejowi, który od wielu lat prowadzi Klub Szachowy Wieża Wadowice. Człowiek od wszystkiego – od pomysłu, organizacji, współpracy z lokalnymi władzami, poprzez przygotowanie nagród, układanie stolików i szachownic, na wręczaniu nagród skończywszy.

Zobacz: Na szachownicy

Dziękujemy i gratulujemy.

Roman Malata

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz