Strona główna » Październikowe spacery historyczne
Co? Gdzie? Kiedy?

Październikowe spacery historyczne

Dwie wadowickie nekropolie znajdą się na trasie organizowanych w październiku przez Muzeum Miejskie spacerów historycznych. Najbliższy już w niedzielę 3 października.

„Odkrywać na nowo. Wadowicka nekropolia wojskowa” to tytuł spaceru, który organizowany  jest w ramach akcji „Weekend seniora z kulturą”. Muzeum Miejskie już od kilku lat włącza się w kampanię Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu „60+ Kultura”, która ma zachęcić seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym w ich miejscu zamieszkania. W niedzielę 3 października Muzeum zaprasza seniorów i wszystkich zainteresowanych tematem do zwiedzania wadowickiego cmentarza wojskowego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 przy bramie cmentarnej (ul. Wojska Polskiego) a przewodnikiem podczas spaceru będzie Michał Siwiec-Cielebon, badacz dziejów wadowickiej wojskowości.

Na założonym w latach 1848 – 1849 na północny wschód od Szpitala Wojskowego (obecny hotel Podhalanin) cmentarzu spoczywa ok. 7.000 osób. Wśród nich jest blisko 1,5 tysiąca żołnierzy wielonarodowej armii cesarsko-królewskiej, polegli w latach wojen o niepodległość i granice odrodzonej Rzeczpospolitej, żołnierze armii bolszewickiej z wojny 1920 roku oraz Armii Czerwonej polegli podczas walk w 1945 rok. Na nekropoli nazywanej „Cmentarzem Narodów” pochowani są m.in. Polacy, Austriacy, Węgrzy, Czesi, Słowacy, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Litwini, Serbowie oraz Włosi.

Kolejny spacer – „Śladami wybitnych wadowiczan”, na który Muzeum Miejskie zaprasza 27 października, adresowany jest do uczniów wadowickich i okolicznych szkół a prowadzony będzie śladem zasłużonych mieszkańców miasta, pochowanych na cmentarzu parafialnym. Wśród postaci, których groby znajdą się na trasie spaceru, są  znani i zasłużeni dla Wadowic nauczyciele, lekarze, wojskowi, artyści i duchowni.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymagana natomiast wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 338738100 lub osobiście w biurze Muzeum Miejskiego (ul. Kościelna 4).

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz