Strona główna » Zlikwidowali nielegalną wytwórnię papierosów
WYDARZENIA

Zlikwidowali nielegalną wytwórnię papierosów

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu przerwali działalność nielegalnej wytwórni papierosów jednocześnie udaremnili wprowadzenie do obrotu ponad 300 tysięcy sztuk papierosów oraz blisko pół tony krajanki tytoniu bez polskich znaków skarbowych. W przypadku gdyby towar trafił na rynek naraziłby Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego na kwotę bliską milion złotych.

We wtorek (12 października 2021) na terenie Oświęcimia oraz kilku podoświęcimskich miejscowości policjanci z Wydziału Kryminalnego zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej podczas prowadzonych działań w budynkach, garażach, piwnicach i samochodach zabezpieczyli ponad 300 tysięcy sztuk papierosów, blisko pół tony krajanki tytoniu oraz kilkadziesiąt kartonów papierosów zapakowanych w pudełka  znanych koncernów tytoniowych.

Ponadto na terenie jednej z wynajmowanych przez sprawców posesji funkcjonariusze zabezpieczyli maszynę do foliowania kartonów z papierosami oraz puste kartony ze znakami znanych firm tytoniowych, co może świadczyć o tym, że przestępcy trudnili się nie tylko sprzedażą wyrobów, ale również zajmowali się ich produkcją na ogromną skalę. Nielegalna kontrabanda oraz przedmioty służące do jej wytwarzania zostały zabezpieczone.

W związku ze sprawą zatrzymanych zostało trzech mężczyzn: 55 – letni bez stałego miejsca zamieszkania oraz dwaj oświęcimianie  46 i 61  – letni.  Trafili oni do oświęcimskiej komendy Policji, gdzie na podstawie zebranych dowodów usłyszeli zarzuty dotyczące nielegalnego posiadania wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.  Na poczet przyszłej kary funkcjonariusze zabezpieczyli dwa pojazdy należące do podejrzanych.

Sprawa jest rozwojowa, a więc lista zarzutów zostanie uzupełniona. Aktualnie  policjanci ustalają wszystkie okoliczności mające związek z tym nielegalnym procederem. Między innymi: od kiedy podejrzani trudnili się nielegalną działalnością, gdzie trafiał wyprodukowany towar oraz kto i jakie dochody mógł uzyskać w wyniku nielegalnej sprzedaży.

Nielegalny towar  najprawdopodobniej już wkrótce miał trafić do sprzedaży i gdyby nie skuteczna akcja oświęcimskich funkcjonariuszy,  Skarb Państwa mógłby zostać narażony na blisko milion złotych strat. Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi wysoka kara grzywny oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz