Strona główna » Dzień Białej Laski w Wadowicach
Foto Wydarzenia

Dzień Białej Laski w Wadowicach

Zarząd Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Wadowicach był organizatorem dorocznego spotkania z okazji Światowego Dnia Niewidomego i Dnia Białej Laski. – Do osób, które szczególnie poruszały Serce Boga, należeli właśnie niewidomi – napisał papież Franciszek w liście skierowanym do Zarządu PZN z okazji 70-lecia działalności Polskiego Związku Niewidomych.

W czwartek, 21 października br. miała miejsce w Wadowicach uroczystość z okazji Światowego Dnia Niewidomego i Dnia Białej Laski. Spotkanie w sali klubowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

Uroczyste spotkanie w ramach obchodów 70-lecia Polskiego Związku Niewidomych zorganizował  Zarząd Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Wadowicach, którego prezes Maria Siedlecka przywitała wszystkich przybyłych gości.

W czerwcu 1951 roku miał miejsce zjazd zjednoczeniowy, na którym doszło do połączenia dwóch odrębnych stowarzyszeń: Związku Pracowników niewidomych RP oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy. Powstała wówczas ogólnopolska organizacji Polski Związek Niewidomych.

Do władz, działaczy, członków i wolontariuszy  Polskiego Związku Niewidomych  listy z okazji 70-lecia działalności PZN skierowali: Ojciec Święty Franciszek oraz Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką.

„Do osób, które szczególnie poruszały Serce Boga, należeli właśnie niewidomi. Do dziś wiele osób dotkniętych chorobą oczu zanosi ufne błaganie Rabbuni, żebym przejrzał. I Pan dotyka wzroku ciała i duszy, by wzmocnić człowieka na drodze zbawienia. Polski Związek Niewidomych w ciągu 70. lat swojej samarytańskiej posługi odnotował zapewne tysiące ludzkich historii ocalenia lub poprawy wzroku, przywrócenia sensu życia, czy odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie.

… Dziękując za Waszą wieloraką posługę, zawierzam Jezusowi Chrystusowi i Jego Najmilszej Matce Panią Prezes i Jej Współpracowników, Wszystkich bezpośrednio zaangażowanym w działalność Polskiego Związku Niewidomych oraz wszystkie Osoby korzystające z owoców tej szlachetnej posługi, i z serca udzielam apostolskiego Błogosławieństwa” – Papież Franciszek

„Przed dwoma tygodniami oczy całego katolickiego świata zwróciły się ku dwojgu nowych polskich błogosławionych. Byli to: Prymas Stefan Wyszyński oraz Matka Elżbieta Róża Maria Czacka – niewidoma założycielka przedwojennego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz ośrodka opiekuńczego w laskach, pionierka nowoczesnej polskiej tyflologii i autorka rodzimej wersji alfabety Braille’a. Pragniemy wyrazić hołd dla tej niezwykłej siostry zakonnej, która swoją wiarę i miłość wobec innych niewidomych wyrażała modlitwą, słowem i osobistym towarzyszeniem, ale przede wszystkim czynem, poprzez swoje talenty organizatorskie oraz wielki społecznikowski zapał. Wyrażamy nadzieję, że beatyfikacja Matki Czackiej przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o życiu, potrzebach i aspiracjach osób z niepełnosprawnością wzroku” – czytamy w liście od Prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Z okazji jubileuszu 70-lecia PZN wyróżnione zostały osoby zasłużone w swoich działaniach na rzecz środowiska osób z dysfunkcją wzroku.

Złotym Krzyżem Zasługi zostały odznaczone:  Prezes Zarządu Koła Powiatowego PZN w Wadowicach Maria Siedlecka oraz Prezes Koła PZN w Nowym Targu Anna Tylka, Srebrnym Krzyżem zasługi została odznaczona Anna Bytom z Koła PZN w Kętach, Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni: Sekretarz Koła Powiatowego PZN w Wadowicach Anna Ochocka oraz  Prezes Koła w Andrychowie Albert Sordyl.

W uroczystym spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście m.in. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach Barbara Pindel-Polaszek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach Joanna Zając, proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach ks. Jan Dziubek oraz wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach Zbigniew Kleszcz.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz