Strona główna » W Kalwarii nie zawsze biorą śluby kościelne
LUDZIE

W Kalwarii nie zawsze biorą śluby kościelne

Zdecydowana większość nowożeńców z gminy Kalwaria Zebrzydowska bierze ślub konkordatowy, w kościele. Jednak cześć par z tej gminy wstępuje w związek małżeński w Urzędzie Miejskim, składając ślubowanie przed magistrackim urzędnikiem.

W gminie Kalwaria Zebrzydowska zdecydowana większość par zawierających związek małżeński bierze ślub kościelny, zawierając sakrament małżeństwa. Biorąc ślub konkordatowy, nowi małżonkowie nie muszą już fatygować się do Urzędu Stanu Cywilnego, wszystkie formalności związane z cywilnoprawnymi skutkami zawarcia związku małżeńskiego załatwi w ich imieniu proboszcz.

Część par decyduje się jednak na zawarcie tylko ślubu cywilnego, składając małżeńskie przyrzeczenie przed urzędnikiem USC w Urzędzie Miejskim w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak wynika z przedstawionych przez kalwaryjski samorząd danych, w 2021 roku w sumie zawarto w tej gminie 106 małżeństw, z czego 81 było ślubami konkordatowymi, a 25 ślubami cywilnymi. Na uwagę zasługuje również fakt, że spośród zawartych ślubów cywilnych, aż 17 było udzielonych poza Urzędem Stanu Cywilnego.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz