Strona główna » Będzie kolejna siłownia zewnętrzna w Wadowicach – powiat stworzy ją niemal w samym centrum miasta
PROMOCJA

Będzie kolejna siłownia zewnętrzna w Wadowicach – powiat stworzy ją niemal w samym centrum miasta

Takich miejsc nigdy dość, szczególnie po czasie pandemii, tak trudnym dla naszego zdrowia fizycznego, psychicznego oraz relacji społecznych. Jeszcze w tym roku Powiat Wadowicki wybuduje kolejną siłownię zewnętrzną przy jednym ze swoich obiektów. Tym razem stanie ona przy budynku, w którym mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Wadowicach oraz wadowicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.  Inwestycja jest współfinansowana z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno–sportowa – MIRS”.

  • Do tej pory za budynkiem przy ul. Wojtyłów 14 i 16 w Wadowicach znajdował się niezagospodarowany, betonowy plac. – Aż się prosiło, aby uczynić go miejscem ładnym i zarazem pożytecznym. Zdecydowaliśmy się na stworzenie tam siłowni zewnętrznej. Wiemy, że takie miejsca cieszą się dużą popularnością, pełniąc ważną rolę prozdrowotną. Tylko w ostatnich kilku latach wybudowaliśmy pięć siłowni zewnętrznych przy powiatowych szkołach w Wadowicach, Andrychowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. Mamy bardzo pozytywny odzew ze strony mieszkańców, którzy mówią, że to doskonały sposób na poprawę kondycji i aktywność fizyczną dla wszystkich, którzy mają ograniczone możliwości ćwiczeń domowych – informuje starosta Eugeniusz Kurdas. – Co do tej konkretnej inwestycji, to stworzenie siłowni zewnętrznej przy ŚDS ma także ważny aspekt społeczny. Wierzymy, że ta inwestycja przysłuży się promowaniu Domu jako miejsca przyjaznego i otwartego dla wszystkich a ponadto będzie przeciwdziałać stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Z zagospodarowanej przestrzeni będą także korzystać m.in. dzieci i młodzież oczekujący na badania w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej – tłumaczy starosta.

Prace przy ul. Wojtyłów prowadzi Przedsiębiorstwo Budowlane Lurka z Białki. Zakres robót obejmuje m.in. rozbiórkę istniejącej nawierzchni i budowę nowej, wykonanie nowego ogrodzenia i montaż urządzeń. Chodzi m.in. o stół do tenisa stołowego, stolik do szachów i popularnego „chińczyka”, rower do ćwiczenia nóg i rąk, tzw. narciarz/surfer – wahadło oraz piechur/biegacz. Wszystkie urządzenia będą przystosowane dla osób pełnosprawnych fizycznie, z lekką niepełnosprawnością fizyczną oraz dla niepełnosprawnych intelektualnie. Siłownia będzie ogólnodostępna.

Koszt prac to blisko 229 000 zł, z czego dofinansowanie z MIRS to dokładnie 86 560 zł.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz