Strona główna » Spotkania policjantów z seniorami
WYDARZENIA

Spotkania policjantów z seniorami

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, które odbyły się w Babicy, Gorzeniu Dolnym i Wadowicach. Ich celem było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

Poczucie bezpieczeństwa, to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne, dlatego wadowiccy policjanci uczestniczyli w spotkaniach z seniorami, realizując działania prewencyjne pn. „Bezpieczny Senior”, którego głównym założeniem jest omawianie  metod działania sprawców oszustw, jak i również innych przestępstw ukierunkowanych na osoby starsze.

16 i 17 czerwca br., miały miejsce spotkania z seniorami, w których uczestniczył funkcjonariusz Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz policjanci Rewiru Dzielnicowych. Spotkania skierowane były głównie do seniorów, ale również innych osób, którym bliskie jest pomaganie innym. Odbyły się one na zaproszenie Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Babicy i Gorzeniu Dolnym. 17 czerwca br. miało miejsce także spotkanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach pn. „Jak chronić seniora”, które zostało zorganizowane przez Radę Seniorów w Wadowicach.

Podczas spotkań policjanci omówili m.in. metody działania sprawców oszustw. Funkcjonariusze wyjaśnili  na czym polega metoda „na wnuczka”, „policjanta”, „prokuratora” i innych. Zwrócili uwagę na zagadnienia związane z cyberprzestępczością, bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowości internetowej oraz oszustw internetowych. Przestrzegali przed  stosowanymi zabiegami socjotechnicznymi i metodami manipulacji wykorzystywanymi przez osoby sprzedające różnego typu produkty i usługi. Poruszyli także zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Omówili zmiany z wprowadzonych przepisów do Kodeksu Ruchu Drogowego zarówno dotyczące pieszych i kierujących.

Kolejnym poruszonym zagadnieniem była kwestia dotycząca zjawiska przemocy w rodzinie oraz zadań realizowanych przez instytucje pomocowe w ramach procedury Niebieskiej Karty. Na sam koniec mundurowi przypomnieli zasady alarmowania i stosowania różnych narzędzi do zgłaszania zagrożeń bezpieczeństwa m.in. aplikacji „Moja Komenda” i „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, policjanci odpowiadali na pytania seniorów związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. W spotkaniach uczestniczyło łącznie około 220 osób. Każdy z uczestników otrzymał ulotki profilaktyczne oraz gadżety uzyskane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w ramach projektu „Bezpieczny Senior”.

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz