Strona główna » Poświęcenie Cmentarza Narodów w Wadowicach
Foto Wydarzenia

Poświęcenie Cmentarza Narodów w Wadowicach

W Wadowicach odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionego cmentarza wojskowego i wojennego z I oraz II wojny światowej. „Cmentarz Narodów” znajduje się przy cmentarzu komunalnym nieopodal ulicy Wojska Polskiego.

W środę, 28 czerwca br. w Wadowicach odbyła się uroczystość poświęcenia nekropolii z I oraz II wojny światowej „Cmentarza Narodów”. W uroczystościach wzięli udział m.in.: I wicewojewoda małopolski Ryszarda Pagacz, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski, konsul Niemiec Dagmar Hillebrand, były honorowy konsul generalny Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, Małopolski Wicekurator Oświaty Halina Cimer, radni Rady Powiatu Wadowickiego z przewodniczącą Zofią Kaczyńską, radni Rady Miejskiej w Wadowicach z przewodniczącym Piotrem Hajnoszem, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji o duchowieństwa.

Poświęcenia nekropolii ksiądz pułkownik Piotr Sroka, dziekan Wojsk Specjalnych Wojska Polskiego oraz ksiądz pułkownik kościoła prawosławnego Jerzy Mokrauza.

Cmentarz wojskowy i wojenny w Wadowicach przeszedł kompleksową rewaloryzację i rekompozycję w ramach projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Na „Cmentarzu Narodów” spoczywa blisko 8 tysięcy żołnierzy różnych armii z 16. narodów. Na obwodzie centralnego placu rozmieszczono 12 granitowych tablic z inskrypcjami. 10 poświęconych jest żołnierzom poszczególnych narodów. Pozostałe są dedykowane cywilom wszystkich narodowości oraz Żołnierzom Nieznanym.

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz