Strona główna » Spektakl „Dyliżans”
Co? Gdzie? Kiedy?

Spektakl „Dyliżans”

Spektakl zostanie zaprezentowany widzom w dn. 24 września 2023 r. o godz. 19:00 w sali widowiskowej CKSiT, ul. Niemczynowksiego 3 w Kalwarii Zebrzydowskiej.

„Dyliżans”

Aleksander hr. Fredro, reż. Mirosław Płonka

Występują: Włodzimierz Dudoń, Filip Gnojek, Adrian Studnicki, Klaudia Płonka, Dorota Płonka, Paweł Leśniak, Stanisław Bąbol, Katarzyna Kania, Tadeusz Szkut, Jan Klaczak, Mateusz Zawiła i Natalia Pindel

Kolejny pokaz komedii Aleksandra hr. Fredry pt. „Dyliżans” w wykonaniu Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy (premiera 23 VII 2023 r. w trakcie wydarzenia „Stryszów zawsze ładny 4. Narodziny, zaślubiny, śmierć). Została zaprezentowana po raz pierwszy na tle XVIII-wiecznej plebanii w Stryszowie.

Do Torunia wybiera się 6 osób. Jest ich za dużo, biorąc pod uwagę liczbę walizek i ich wielkie potrzeby. Żadna nie zamierza ustąpić, a nikt nie ujawnia swojej prawdziwej twarzy i aspiracji. To skutkuje kolejnymi napięciami i zabawnymi sytuacjami. Barwne postacie Fredry mogłyby z powodzeniem być przeniesione z pierwszej połowy XIX wieku do współczesności i to chyba w tej komedii jest najśmieszniejsze.

Czas trwania: 80 minut

Teatr został założony w 2007 roku, jednak kontynuuje tradycje teatralne stryszowskiego Kółka Teatralnego Młodzieży Włościańskiej, działającego od co najmniej 1907 roku. Teatr Młodych jest rodzajem Rodziny, która przygotowując przedstawienie staje przed konkretnym problemem i stara się go rozwiązać, dając odpowiedź w formie spektaklu teatralnego. „Rodzina” to nie tylko chwytliwa metafora; po pierwsze przedział wiekowy aktorów, rozpięty między 5-tym a 66-stym rokiem życia, od razu odwołuje do generacji, z których składa się każda rodzina, po drugie – w tej Rodzinie przełamywane są wszelkiego rodzaju granice i bariery, a po trzecie wszystko robimy wspólnie (zasada: „Gdy komuś potyka się na scenie noga, potyka się cały zespół”). Próby z aktorami prowadzone są przez Mirosława Płonkę w oparciu o dwa modele: „tradycyjny” i (bardziej awangardowy) LABORATORIUM UCZUĆ/ODCZUĆ. Celem jest przeniesienie PRAWDY na scenę i wciągnięcie widzów do „naszej Rodziny”.

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz