Strona główna » Zaświadczenie o dochodach na uczelnię (i nie tylko) jednym kliknięciem
GOSPODARKA

Zaświadczenie o dochodach na uczelnię (i nie tylko) jednym kliknięciem

  • We wrześniu i październiku najwięcej zaświadczeń z urzędów skarbowych pobierają studenci. Nie wszyscy wiedzą, że mogą je otrzymać elektronicznie i bezpłatnie przez e-Urząd Skarbowy.
  • Dokument wygenerowany elektronicznie ma taką samą rangę jak ten odebrany osobiście w urzędzie skarbowym.
  • W pierwszym półroczu 2023 roku urzędy skarbowe w Małopolsce wydały prawie 22 000 zaświadczeń podatkowych.
  • Jedynie około 28% z nich (blisko 6 000) wydanych zostało online, przez e-Urząd Skarbowy.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wprowadziła elektroniczne zaświadczenia w czerwcu 2022 roku. Jednak nie wszyscy podatnicy wiedzą, że mogą z nich skorzystać i załatwić sprawę bez wychodzenia z domu. To ważna informacja dla studentów, którzy właśnie teraz ubiegają się o stypendia lub miejsca w akademiku i muszą przedstawić zaświadczenie o dochodach na uczelni.

Takie zaświadczenie jest bezpłatne, a jedynym warunkiem skorzystania z usługi jest udzielenie zgody na doręczenie korespondencji elektronicznej na www.podatki.gov.pl.

Prawie 22 tys. zaświadczeń wystawionych od początku roku

W pierwszym półroczu 2023 roku urzędy skarbowe w Małopolsce wydały 21 619 zaświadczeń o niezaleganiu oraz stwierdzających wysokość zaległości podatkowych. Najwięcej tych dokumentów wydały Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie (MUS) i Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze.

Zaskakujące, że jedynie około 28% z nich podatnicy pobrali przez e-Urząd Skarbowy.

– W e-Urzędzie Skarbowym większość podatników otrzymuje zaświadczenie w ciągu kilku minut. Dokument jest opatrzony podpisem elektronicznym, który można zweryfikować. Nie trzeba go drukować, tylko przesłać elektronicznie dalej. Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do składania PIT elektronicznie. Czas na zaświadczenia! mówi Bożena Drabik, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Bezpiecznie i ekologicznie

Proces uzyskiwania zaświadczenia podatkowego online jest znacznie szybszy i wygodniejszy niż wizyta w tradycyjnym urzędzie. Wystarczy kilka kliknięć, aby uzyskać potrzebny dokument. E-Urząd Skarbowy działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Pobranie dokumentów online to także oszczędność papieru. Co więcej, usługa jest darmowa.

Wystawianie zaświadczeń online jest zabezpieczone i chronione przed nieautoryzowanym dostępem, a dokument wygenerowany elektronicznie ma taką samą rangę, jak ten odebrany osobiście w placówce.

Jak pobrać zaświadczenie podatkowe online?

Pobieranie zaświadczenia podatkowego online jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Można to zrobić, np. za pomocą profilu zaufanego ePUAP.

Następnie wybrać z menu opcję związaną z uzyskaniem zaświadczenia, wypełnić formularz i złożyć wniosek.  Po przetworzeniu wniosku, zaświadczenie będzie dostępne do pobrania w systemie e-Urzędu Skarbowego.

Na koniec trzeba pamiętać o wylogowaniu, żeby nikt postronny nie miał dostępu do konta.

Uwaga: podatnicy, którzy nie złożyli zeznania lub nie uzyskali żadnego dochodu mogą uzyskać zaświadczenie wyłącznie drogą tradycyjną, ponieważ nie figurują jeszcze w systemach KAS.

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz