Strona główna » Bądź ostrożny kupując opał przez internet
GOSPODARKA

Bądź ostrożny kupując opał przez internet

Przełom lata i jesieni to czas, kiedy zaopatrujemy się w opał na sezon grzewczy. Coraz częściej surowiec kupujemy przez Internet, dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zauważyłeś w Internecie bardzo atrakcyjną ofertę sprzedaży węgla, pelletu czy ekogroszku? Uważaj, to może być oszustwo. Osoby skuszone ceną dużo niższą niż w składach opału, decydują się na zakup, wpłacają zaliczkę np. na pokrycie kosztów transportu, po czym kontakt ze sprzedawcą urywa się, a towar nie dociera. Jak zatem nie dać się oszukać w podobny sposób? Poniżej przedstawiamy kilka porad policjantów, którzy apelują o zachowanie należytej ostrożności podczas internetowych zakupów:

    Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
    Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
    Mocno zaniżona cena w stosunku do ceny regularnej może sugerować, że to oszustwo. 
•    Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyglądnąć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy, mimo że strona łudząco przypomina oficjalną witrynę. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
    Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https” oraz symbol zamkniętej kłódki).
    Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane smsem lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników. 
    Warto przechowywać całą korespondencję ze sprzedawcą, ponieważ w razie oszustwa będzie dowodem w sprawie. 

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz