Strona główna » Andrychów stolicą małopolskiego harcerstwa
WYDARZENIA

Andrychów stolicą małopolskiego harcerstwa

Już w najbliższy weekend Andrychów stanie się stolicą małopolskiego harcerstwa! To wszystko za sprawą Inauguracji Roku Harcerskiego 2023/24 ZHP Chorągwi Krakowskiej, w której weźmie udział prawie 1800 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów z całego województwa.

W dniach 22 — 24 września w Andrychowie odbędzie się Inauguracja Roku Harcerskiego 2023/2024 ZHP Chorągwi Krakowskiej. Jest to coroczna inicjatywa o randzie wojewódzkiej, podejmowana przez Komendę ZHP Chorągwi Krakowskiej, a zarazem największe, harcerskie wydarzenie edukacyjne w Małopolsce, w którym weźmie udział prawie 1800 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów z całego województwa. Celem zlotu jest wspólne rozpoczęcie kolejnego roku harcerskich przygód, a także popularyzacja specjalności harcerskich jako elementu programu gromad i drużyn.

W tym roku gospodarzem wydarzenia jest Hufiec ZHP Andrychów. Podczas trzech dni harcerskich przygód chcemy zapewnić uczestnikom nowoczesny, atrakcyjny program, oparty na metodzie harcerskiej oraz niezmiennych wartościach, na bazie których od przeszło stu lat Związek Harcerstwa Polskiego wychowuje świadomych, otwartych na świat obywateli. Motywem przewodnim Inauguracji są specjalności, czyli dziedziny harcerskiego programu wychowawczego — takie jak żeglarstwo, lotnictwo czy ratownictwo, które dają szansę na specjalistyczny rozwój i nabycie kompetencji na całe życie. Program zakłada wiele aktywności, gier i imprez towarzyszących, w większości na świeżym powietrzu, przy wykorzystaniu lokalnej infrastruktury i walorów Gminy Andrychów i Gminy Wieprz. Uczestnicy będą zakwaterowani w szkołach na terenie Andrychowa i Inwałdu, a nawiązuje do hasła miasta Andrychowa — „Utkane z atrakcji”. Miasto od wieków tkactwem stoi, a atrakcji jest tak gęsto, jak nici w perkalu. Dlatego już w piątek, w pierwszy dzień wydarzenia, na uczestników czeka „Regionalny wieczór”, podczas którego przeniesiemy się w czasie i poznamy historię naszego miasta, podejmując się praktycznych, regionalnych zadań, które kiedyś były codziennością mieszkańców andrychowskiej ziemi. Również w piątek wieczorem najstarsza grupa wiekowa, czyli wędrownicy, wyruszą z Andrychowa na górską wędrówkę po Beskidzie Małym, która zakończy się w sobotę po południu. Prawie 21-kilometrowa wędrówka pozwoli odkryć uroki Beskidu Małego po zmroku i w dzień, zachwycić się wschodem słońca z jednego ze szczytów, a także sprawdzić się w wędrowniczych zadaniach specjalnościowych, rozlokowanych na trasie. W sobotę uczestnicy pionu zuchowego, harcerskiego i starszoharcerskiego będą mieli okazję wziąć udział w specjalnościowych grach terenowych, zlokalizowanych na terenie Gminy Andrychów i Gminy Wieprz  i sprawdzić się w wyzwaniach, z którymi prawdopodobnie nie mieli wcześniej do czynienia. Sobotni dzień specjalnościowych przygód zakończy się na koncercie (Plac Mickiewicza, godzina 20:00), przy szantowych dźwiękach zespołu „Mechanicy Shanty”. Zwieńczeniem dwóch dni aktywności będzie niedzielna, uroczysta, polowa Msza Święta w Kościele pw. św. Macieja w Andrychowie oraz apel na Placu Mickiewicza z udziałem władz  i  zaproszonych gości.

Tak ogromne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie wielu osób prywatnych, firm i instytucji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Wadowicki Pan Eugeniusz Kurdas, Burmistrz Andrychowa Pan Tomasz Żak, Wójt Gminy Wieprz Pani Małgorzata Chrapek, a także władze Związku Harcerstwa Polskiego — Naczelniczka ZHP harcmistrzyni Martyna Kowacka oraz Przewodniczący ZHP harcmistrz Krzysztof Pater.

W najbliższy weekend w Andrychowie na pewno nie trudno będzie zauważyć harcerzy. W harcerskich chustach czy mundurach będą się doskonale bawić, zwierać nowe przyjaźnie i odkrywać możliwości, jakie niosą za sobą przygotowane atrakcje. Mamy nadzieję, że przez trzy dni udowodnimy, że Andrychów jest utkany z atrakcji, dzięki którym nasz harcerski program jest utkany ze specjalności.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i wspólnej, harcerskiej zabawy!

Z harcerskim pozdrowieniem, czuwaj!
harcmistrzyni Maja Pawińska

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz