Strona główna » Bezpieczeństwo seniorów tematem spotkania policjantów z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku
BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo seniorów tematem spotkania policjantów z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, podczas którego uświadamiali osoby starsze, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

20 listopada br., policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii wadowickiej komendy, przeprowadzili wykład dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach. Spotkanie miało na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegającymi negatywnym zjawiskom, takimi jak oszustwa, kradzieże oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa.

Mundurowi omówili metody działania sprawców oszustw, przede wszystkim metodą „na wnuczka”, „policjanta”, „prokuratora” i ich modyfikacje. Zwrócili uwagę na zagadnienia związane z cyberprzestępczością, bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowości internetowej oraz oszustw internetowych. Uwrażliwiali na stosowane zabiegi socjotechniczne i metody manipulacji wykorzystywane przez osoby sprzedające różnego typu produkty i usługi. W trakcie spotkania funkcjonariusze poruszyli również zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Omówili zmiany z wprowadzonych przepisów do Kodeksu Ruchu Drogowego zarówno dotyczące pieszych jak i kierujących. Kolejnym zagadnieniem była kwestia dotycząca zjawiska przemocy domowej oraz zadań realizowanych przez instytucje pomocowe w ramach procedury Niebieskiej Karty.

Na sam koniec policjanci przypomnieli zasady alarmowania i stosowania różnych narzędzi do zgłaszania zagrożeń bezpieczeństwa m.in. aplikacji „Moja Komenda” i „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. W spotkaniu uczestniczyło około 25 osób. Każdy z uczestników otrzymał gadżety przekazane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w ramach projektu „Bezpieczny Senior”.

zdjęcia: GOK Spytkowice

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz