Strona główna » Wykryto bakterię Salmonelli w chałwie sezamowej
ZDROWIE

Wykryto bakterię Salmonelli w chałwie sezamowej

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Salmonella w dwóch partiach chałwy sezamowej. Spożycie tych produktów wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.

W wyniku działań podjętych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w związku z ostrzeżeniem publicznym z dnia 03.01.2024 r. https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wycofanie-dwoch-partii-chalwy-sezamowej ustalono, że producent przekazał do badań właścicielskich do akredytowanego laboratorium próbki żywności wyprodukowanej z tego samego surowca. Zgodnie ze sprawozdaniami z badań laboratoryjnych przedstawionymi przez producenta w zbadanych próbkach nie stwierdzono obecności Salmonella spp.

W trakcie prowadzonego postępowania pojawiły się podejrzenia co do autentyczności sprawozdań z badań. W oryginalnych sprawozdaniach z badań potwierdzono wykrycie obecności Salmonella spp., serogrupa CO, w dwóch próbkach z partii wskazanych poniżej.

Spożycie tych produktów wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze działania wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. W przypadku uzyskania informacji o zanieczyszczeniu innych produktów będą publikowane kolejne ostrzeżenia publiczne.

Wyłączny dystrybutor chałwy marki K-Classic tj. sieć Kaufland już w związku z ostrzeżeniem publicznym z dnia 03.01.2024 r. wycofał ze sprzedaży wszelkie produkty pochodzące od producenta – Elis Ali Eski, produkty objęte niniejszym ostrzeżeniem nie są już dostępne w sklepach Kaufland.

Kaufland zapewnia, że wszystkie produkty marki K-Classic pochodzące od dostawcy Elis Ali Eski, objęte ostrzeżeniami publicznymi, bez względu na nr partii, można zwrócić w każdym markecie Kaufland, także bez okazywania paragonu, otrzymując zwrot pieniędzy za zakup.

Zalecenia dla konsumentów:

Konsumenci, którzy kupili wskazane w komunikacie partie produktów, nie powinni ich spożywać.

W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów, należy skontaktować się z lekarzem.

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz