Strona główna » Dobrodzieje kultury przyznane po raz dziewiętnasty!
KULTURA

Dobrodzieje kultury przyznane po raz dziewiętnasty!

Wadowickie Centrum Kultury już po raz dziewiętnasty przyznało tytuły “Dobrodziejów Kultury” firmom instytucjom oraz osobom, które wsparły Centrum Kultury w minionym roku.

Dobrodziej Kultury to honorowy tytuł przyznawany corocznie przez Wadowickie Centrum Kultury wszystkim instytucjom i osobom, które w poprzedzającym roku wspierali działalność WCK, czy to finansowo, czy w inny sposób. Tytuł przyznawany jest od dziewiętnastu lat.

W piątek (2 lutego 2024 r.) dwadzieścia dwie wadowickie firmy, instytucje oraz osoby prywatne zostały uhonorowane tą wyjątkową nagrodą.

Wyróżnienie Dobrodzieja Kultury otrzymali GMB Bracia Książek, Broad Peak, PsieEgo Jerzy Herma, ProRock Climbing, MWD sp z o.o. – Marek Gawęda (Park Miniatur), AS Invest sp. z o.o., FunPark, Czarny Groń, Firma Tuban, Firma Smart Bee Club, Arabesque, Must Dance, Anna i Kazimierz Mazurkowie, Andrzej Kotowiecki, Piotr Góralczyk, Joanna Porawska, Hotel Radocza Park Active&Spa, Park Hotel Łysoń, Młyn Jacka, Cukiernia Wadowice, Kawiarnia/cukiernia Galicjanka, Grupa Maspex Wadowice.

Jak podkreśla Maciej Mąka, Cukiernia Wadowice: „Dokładnie w tym roku mamy dziesięciolecie współpracy z Domem Kultury, niesamowicie szybko przeleciał ten czas. Wspieramy WCK głównie poprzez przekazywanie kremówek, które są punktem obowiązkowym dla artystów odwiedzających Wadowice. Wsparcie inicjatyw kulturalnych jest dla mnie bardzo ważne, to jest taki patriotyzm lokalny”.

Jak mówi dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury Piotr Wyrobiec:

„Z zainteresowaniem śledzę opinie o Wadowickim Centrum Kultury, jakie pojawiają się, chociażby w internecie. To pozwala nam reagować na potrzeby mieszkańców. Ostatnio przeczytałem, że „jesteśmy kulturalnymi płucami Wadowic”. Cieszę się, że tak wiele firm angażuje się w działalność WCK i razem możemy kulturalnie „dotleniać” lokalną (i nie tylko) społeczność. 

Tytuł Patron Kultury przyznano Uniwersytetowi Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie, Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Centrum Nauki Kopernik.

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie już od kilkunastu lat współpracuje z Wadowickim Centrum Kultury przy organizacji zajęć dla Wadowickiego Uniwersytetu Dziecięcego. Jest to bardzo owocna współpraca z której myślę są zadowolone dzieci, a także nasi pracownicy i studenci, którzy pomagają w rozwoju tej cennej inicjatywy. Jesteśmy uniwersytetem, który jest bardzo otwarty. Wiele studentów pochodzi z Małopolski w tym także z Wadowic. Bardzo wielu naszych naukowców pochodzi z tych okolic, sam jestem tego przykładem, więc na pewno ta życzliwość do Wadowic jest olbrzymia. Cieszymy się, że mamy swoją cegiełkę w rozwoju młodzieży” –   powiedział Adam Gliksman, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Tytuł Przyjaciel Kultury otrzymali Bongo Invest, Wydawnictwo „Znak”, Centrum Edukacyjne EST, dr Sławomir Smolik, prof. Katarzyna Hąc – Wydro, Restauracja „Graniczna” oraz Alpi-tech – Paweł Buda.

Od niemal dwóch lat mamy wspólny projekt młodzieżowy z Wadowickim Centrum Kultury – w ramach programu Erasmus organizujemy warsztaty i wyjazdy dla młodych artystów z Wadowic i okolic. Współpraca z WCK jest dla nas ważna, jako Centrum Edukacyjne cieszymy się, że możemy łączyć edukację i kulturę oraz współpracę na rzecz młodzieży” powiedział Łukasz Putyra, Centrum Edukacyjne EST.

Uroczystą galę uświetnili  laureaci Festiwalu Artystycznego „Talenty” Agata Serwin, Szymon Nikiel, Magdalena Bakalarska oraz muzycy Krzysztof Odrobina, Maciej Gruchacz, Patryk Bizukojć, Michał Dziewiński.

Podczas gali pojawił się również nowy sponsor Paweł Turek – Winnica „Zacisze” Tłuczań, który w inspirujący sposób opowiedział o uprawie winorośli i produkcji wina. 

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz