Na Lanckorońskiej Górze zabrzmiały trąbity (Andrzej Budz – Podhale – juror nie biorący oczywiście udziału w konkursie, Jan Kubik, Marian Jarosz – Pieniny), dudy beskidzkie i huculskie (Przemysław Żurek – Stryszawa) i trąbka (Łukasz Witczak – Lachowice).
Tak więc na średniowiecznym zamkowym dziedzińcu w Lanckoronie było dźwięcznie i kostiumowo. Obok konfederatów barskich, czyli rekonstruktorów z pracowni @Scutum – rekonstrukcje historyczne z Sanoka, stanęli górale beskidzcy, pienińscy i podhalańscy, w swoich wspaniałych strojach. Stroje myśliwskie reprezentował juror konkursu Tomasz Janiszewski. Trzecim jurorem był Tomasz Stępień – kapelmistrz orkiestr dętych wojskowych i OSP. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i voucherami do EMPiK-u.
Chociaż do konkursu nie zgłosiło się wielu uczestników, to wędrowcy, którzy licznie przybyli na Lanckorońską górę nie mieli powodu do narzekania. Zwłaszcza że zaraz po uczcie dla uszu i oczu czekała ich wspaniale wyprawa przez dzieje zamku i twierdzy Lanckorona z opowieścią Krzysztofa Wielgusa – znakomitego znawcy tematu.
Wdzięczni jesteśmy druhom z @Ochotnicza Straż Pożarna w Lanckoronie za czuwanie nad bezpieczeństwem grających i zwiedzających ruiny zamku i fortyfikacje twierdzy Lanckorona.
Projekt “Festiwal hejnalistów z Lanckorońskiej Góry dla uczczenia bohaterów konfederacji barskiej”, zrealizowany został pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Lanckorona, przez stowarzyszenie Intrada. Towarzystwo Przyjaciół Gminna Orkiestra Dęta w Lanckoronie przy współpracy z GOK i wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Tekst i foto: Anna Witalis-Zdrzenicka, Małgorzata Dziadkowiec
Dodaj komentarz