Strona główna » Szlaban na ryzyko
BEZPIECZEŃSTWO

Szlaban na ryzyko

Wadowiccy policjanci sukcesywnie prowadzą działania prewencyjno-profilaktyczne „Bezpieczny przejazd”, których celem jest przede wszystkim podnoszenie świadomości kierowców na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach. 

26 lipca 2024 roku, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz przedstawicielem Polskich Kolei Państwowych, w godzinach 8.00 – 10.00, realizowali działania pn. „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko”. Celem działań jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z braku ostrożności na przejazdach oraz utrwalenie wśród użytkowników dróg nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa. 

Funkcjonariusze nadzorowali przejazd kolejowy w rejonie ul. Legionów i ul. Podstawie w Wadowicach, gdzie w trakcie kontroli prowadzili rozmowy instruktażowe z kierującymi pojazdami, dotyczące zagrożeń związanych z lekceważeniem przepisów i znaków drogowych. Należy podkreślić, że kierowcy masowo nie stosują się do znaku B-17 (znak zakazuje wjazdu tym pojazdom, których długość przekracza podaną na tablicy wartość), dlatego policjanci zwracali na to szczególną uwagę. 
Na ul. Legionów, na przejeździe, pojazd, który jest dłuższy niż 8 m, w momencie kiedy dojedzie do sygnalizatora, jego tył blokuje zamknięcie zapory, a czasami tył takiego pojazdu stoi na torach. Dla takich pojazdów jedynym zgodnym z przepisami wyjściem jest przejazd przez tory przejazdem w okolicy stacji BP, po drugiej stronie ulicy Chopina.

Pamiętajmy, że pociąg zawsze ma pierwszeństwo. Zbliżając się do przejazdu kolejowego należy zwolnić oraz upewnić się, czy nie zbliża się pociąg. Na przejazdach należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności, a dojeżdżając do przejazdu należy poruszać się z taka prędkością, która umożliwi w razie potrzeby zatrzymanie pojazdu w bezpiecznej odległości  przed torami kolejowymi.

Nigdy nie wjeżdżamy na przejazd, jeśli rogatki opuszczają się lub nie są w pełni podniesione oraz gdy sygnalizator nadaje czerwone światło. Wjeżdżanie za mrugający na czerwono sygnalizator w chwili kiedy zapory zostały podniesione skutkują mandatem w kwocie 2 tys. złotych i 15 punktami karnymi. Jeśli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy STOP, należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, a następnie upewnić się czy nie nadjeżdża pociąg. 

Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie i niestosowanie się do znaku „STOP” czy wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści. Pamiętajmy, że kierując pojazdem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za naszych pasażerów, którymi często są nasi najbliżsi. 

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz