Strona główna » Święto Solidarności w Wadowicach
WYDARZENIA

Święto Solidarności w Wadowicach

W 44. rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich, w Wadowicach obchodzono Dzień Solidarności i Wolności. Po Mszy św. odprawionej w Bazylice Ofiarowania NMP, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Solidarności.

Pierwsze informacje o strajkach na wybrzeżu zaczęły dochodzić do Wadowic ok. połowy sierpnia 1980 roku. Mieszkańcy nasłuchiwali Radia Wolna Europa, czy Głosu Ameryki. Zaczęły też powracać osoby z wczasów z nad morza, przywożąc najświeższe informacje. Później informacje o przestojach zaczęły się też pojawiać w oficjalnej prasie.

  Pod koniec sierpnia 1980 roku doszło do pierwszych strajków w Wadowicach. W dniu 25 sierpnia 1980 r. rozpoczął się strajk w Fabryce Wtryskarek Ponar-Żywiec Zakład nr 3 w Wadowicach, który został zakończony 28 sierpnia 1980 roku podpisaniem porozumienia płacowego.   Pierwsze struktury Niezależnego Związku Zawodowego Solidarność na terenie Wadowic powstają jesienią 1980 roku. W zakładach pracy i instytucjach powstawały Komitety Założycielskie NSZZ Solidarność.

W Wadowicach tradycyjnie solidarnościowe obchody w sobotę 31 sierpnia br. rozpoczęto Mszą św. Za Ojczyznę, sprawowaną w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Po Mszy św. przemaszerowano na Plac Solidarności, gdzie u stóp Pomnika Solidarności delegacje złożyły wiązani kwiatów oraz zapalono znicze.

W solidarnościowych uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele NSZZ Solidarność wraz z Pocztem sztandarowym, poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, gospodarz miasta burmistrz Bartosz Kaliński, starosta wadowicki Mirosław Sordyl, przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz, radni Rady Powiatu w Wadowicach oraz Rady Miejskiej w Wadowicach oraz kombatanci.

Porozumienia Gdańskie, poprzedzone licznymi strajkami,  stały się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu mającego przyczynić się do upadku komunizmu w Europie. W sierpniu 1980 r. według oficjalnych danych strajkowało ok. 700 zakładów pracy (700 tys. osób). Liczbę działaczy „Solidarności” w latach 1980–1981 szacuje się na 9–10 mln.

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz