Strona główna » Muzeum Miesjkie zaprasza na spotkanie z prof. Witoldem Brostowem – synem poetki Janiny Brzostowskiej
KULTURA

Muzeum Miesjkie zaprasza na spotkanie z prof. Witoldem Brostowem – synem poetki Janiny Brzostowskiej

zaproszenie_Brostow

Już w najbliższy piątek, 4 października o godz. 17:00 w Stacji Kultury odbędzie się spotkanie z prof. Witoldem Brostowem, wykładowcą Uniwersytetu Północnego Teksasu (USA), synem wybitnej poetki Janiny Brzostowskiej (1897-1986), która była najmłodszą członkinią grupy literackiej Czartak, założonej przez Emila Zegadłowicza.

To wydarzenie będzie dobrą okazją do przypomnienia niezwykłej postaci Janiny Brzostowskiej, której życie i twórczość na trwałe wpisały się w historię literatury. Urodzona w Wadowicach, córka przedwojennego dyrektora tamtejszego gimnazjum Jana Dorozińskiego, ukończyła gimnazjum klasyczne, a następnie studia polonistyczne i romanistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ślubie z kapitanem Ludomirem Bończą-Brzostowskim przez pewien czas mieszkała we Lwowie, a następnie w Warszawie, gdzie tworzyła i aktywnie uczestniczyła w życiu literackim.

Janina Brzostowska debiutowała w 1924 roku tomikiem wierszy „Szczęście w cudzym mieście”. W latach 1938–1939 redagowała pismo „Skawa”. Jej dorobek literacki obejmuje 18 tomików poezji oraz zbiór „Poezje zebrane” z 1981 roku. Brzostowska była również autorką trzech powieści: „Kobieta zdobywa świat”, „Bezrobotni Warszawy” i „Lubuskie dziewanny”. Znana była również z przekładów literackich – przetłumaczyła na polski m.in. wiersze Safony, a także dzieła niemieckich, bułgarskich, słowackich i czeskich poetów, w tym Jaroslava Seiferta, na długo przed przyznaniem mu Nagrody Nobla. Janina Brzostowska była znaną z wyjątkowej wrażliwości. Jej wiersze często nawiązują do głębokich refleksji nad życiem, emocjami i relacjami międzyludzkimi. Brzostowska była ceniona za umiejętność wyrażania skomplikowanych uczuć w prosty, ale poruszający sposób.

Jak mówią pracownicy Muzeum: „Prof. Witold Brostow, światowej klasy naukowiec, podzieli się z nami nieznanymi dotąd faktami z życia swojej matki. Wyjątkowy gość wykłada na Uniwersytecie w Teksasie, a jego osiągnięcia naukowe zostały uhonorowane doktoratami honoris causa Politechniki Lwowskiej (1999), Uniwersytetu w Lucknow (2006) oraz Uniwersytetu w Tbilisi (2015). Jest również członkiem prestiżowych akademii naukowych w Europie i Meksyku.W programie wydarzenia znalazły się także wspomnienia o Janinie Brzostowskiej, które uświetni odczyt jej wierszy oraz gość specjalny – poetka Jolanta Sak, dla której Brzostowska do dzisiaj stanowi źródło twórczej inspiracji. Serdecznie zapraszamy!

Portal FaktyWadowice

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz