W Wadowicach upamiętniono ofiary stanu wojennego, wprowadzonego przeciwko narodowi polskiemu przez juntę Jaruzelskiego.
Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku Rada Pastwa wprowadziła stan wojenny, niezgodnie nawet z postanowieniami ówczesnej Konstytucji PRL. Jeszcze tej nocy zaczęły się zatrzymania i internowania działaczy solidarności wg list przygotowanych wcześniej przez Służbę Bezpieczeństwa. Władzę w kraju przejął gen. Wojciech Jaruzelski, który stanął na czele tzw. WRON-y.
Tej grudniowej nocy na ulice polskich miast wyszło około 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy SB. Wprowadzono powszechną cenzurę. W wyniku stanu wojennego zginęło conajmniej kilkadziesiąt osób. Internowano ponad 3 tys. działaczy „Solidarności” i osób działających w ramach innych, niezależnych organizacji.
Na terenie Wadowic i okolicy internowano: Józefa Zemana, Andrzeja Nowakowskiego, Stanisława Hanusiaka, Władysława Kroczka, Stopę z Kleczy, Stanisława Góreckiego ze Spytkowic, Andrzeja Zawiłę z Babicy. Zatrzymani zostali przewiezieni z Komendy Milicji Obywatelskiej w Wadowicach do Zakładu Karnego w Szerokiej w Jastrzębiu Zdroju.
W okresie stanu wojennego za działalność związkową groziły surowe represje, wobec czego działacze opozycyjni skupili się u Ojców Karmelitów na „Górce”, gdzie odbywały się regularnie Msze św. w intencji Ojczyzny. Utworzono Duszpasterstwo Ludzi Pracy.
Mieczysław Curzydło „Wspomnienia”, 2005:
„Po wprowadzeniu stanu wojennego przewodniczący Zdzisław Szczur koordynował i kierował akcjami pomocy dla internowanych np. zbiórki pieniędzy pod szyldem zbiórki na pomoc powodzianom. W Kętach zbiórkę taką organizował Tadeusz Kręcioch, który był wtedy narzędziowcem. Takie akcje trwały do aresztowania przewodniczącego Zdzisława Szczura, który został zakapowany przez majstra na budowie za rozpowszechnianie ulotek.”
Podobnie, jak w latach poprzednich, również w tym roku w Wadowicach oddano hołd i uczczono wszystkie ofiary stanu wojennego. W niedzielę, 8 grudnia br. w Bazylice Ofiarowania NMP odprawiona została Msza św. za Ojczyznę oraz w intencji wszystkich ofiar stanu wojennego.
Po Mszy św. delegacje przeszły na Plac Solidarności, gdzie złożono wiązanki kwiatów i stóp Pomnika Solidarności zapalono znicze.
Wszystkim uczestnikom uroczystości za udział podziękował szef wadowickiej Solidarności Jan Kraska.
Dodaj komentarz