Wybuch I wojny światowej w lipcu 1914 r. rozpoczął ostatnią fazę trwającego od lat rozkładu Austro-Węgier. „Następcy nasi nie potrafią wyobrazić sobie strasznego wrażenia jakie wywarło to zdarzenie na umysłach ludzi w tych czasach żyjących” – pisał w pierwszych dniach sierpnia 1914 r. ks. Tadeusz Zając, proboszcz w pobliskiej Łękawicy. I wojna światowa, która w wielu aspektach życia bezpośrednio dotknęła także mieszkańców Stryszowa, Polsce przyniosła upragnioną niepodległość. Odrodzone państwo musiało teraz zmierzyć się ze zróżnicowanym sposobem organizacji ziem zarządzanych dotychczas przez zaborców. Proces ujednolicania systemu prawnego przekładał się zaś także na funkcjonowanie wsi w dawnej Galicji. Podczas wykładu postaramy się więc odpowiedzieć na pytania: Jak wyglądało życie w Stryszowie w czasie trwania I wojny światowej i później w okresie międzywojennym? Jakie panowały tutaj nastroje polityczne? W jaki sposób w nowej rzeczywistości rozwijały się dzieła zainicjowane przez Łubieńskich na przełomie XIX i XX wieku?
Wykład poprowadzi:
Michał Makówka – historyk-mediewista, doktorant w SDNH UJ, pasjonat genealogii i historii regionalnej, szczególnie dziejów swojego rodzinnego Stryszowa. Od kilku lat jako edukator współdziała z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz z Dworem w Stryszowie, gdzie aktualnie oglądać można przygotowaną przez niego wystawę czasową „Stryszów Łubieńskich”.
Przed wykładem (o godz. 14:00) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Stryszów Łubieńskich”. Bilet na oprowadzanie można nabyć w kasie Dworu bezpośrednio przed jego rozpoczęciem. Cena biletu: 5 zł.
Dodaj komentarz