Strona główna » Strażackie manewry w letniej bazie ZHP
BEZPIECZEŃSTWO

Strażackie manewry w letniej bazie ZHP

     W kompleksie leśnym oraz w leśnej bazie obozowej ZHP w Zalesiu w gminie Stryszów zostały przeprowadzone ćwiczenia obejmujące działania ratowniczo-gaśnicze i ewakuacyjne podczas pożaru lasu, zagrażającego budynkom letniej bazy ZHP.

     W ćwiczeniach pożarniczych, z udziałem sił i środków z Małopolskiej Brygady Odwodowej, brało udział około 130 strażaków z miejscowości: Stryszów, Zakrzów, Kraków, Wadowice, Sucha Beskidzka, Andrychów, Łękawica, Stronie, Klecza, Roczyny, Witanowice, Chocznia, Przytkowice, Inwałd, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona i Wieprz.

     W akcji pomagali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach oraz przedstawiciele Nadleśnictwa w Suchej Beskidzkiej, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Stryszowie oraz przedstawiciele Hufca Ziemi Wadowickiej.

     Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że w dniu 25 czerwca br. roku w godzinach dopołudniowych w obszarze kompleksu leśnego Stryszów – Zalesie dostrzeżono gęste zadymienie, przemieszczające się zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru od strony lasu na pobliską drogę powiatową, co może zagrażać przejeżdżającym pojazdom.

     Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach po otrzymaniu informacji od oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach o zaistniałej sytuacji, rozpoczął weryfikowanie zdarzenia, czy jest to pożar czy może wypalanie pozostałości roślinnych (gałęzie, krzaki) po planowanym wyrębie. W między czasie uruchomiono realizację procedury alarmowania i dysponowania na miejsce zdarzenia odpowiednich sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej. Po otrzymaniu informacji zwrotnej, że na danym terenie nie było planowanych wyrębów, powiadomiono również o zaistniałej sytuacji pożarowej przełożonych, dyżurnego operacyjnego Stanowiska Kierowania Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP a także w następnej kolejności wójta gminy Stryszów.

     W toku dalszych czynności dyżurny SK KP PSP Wadowice ustalił, na podstawie już zgromadzonych danych, że jest to pożar kompleksu leśnego w okolicy letniej bazy obozowej ZHP. SKKP otrzymał także informację, że ze względu na wiejący w kierunku bazy ZHP wiatr, pożar może się rozprzestrzenić w tym kierunku i zagrozić bazie.

W związku z rozwijającą się sytuacją pożarową, kadra obozu harcerskiego w Zalesiu podjęła decyzję o ewakuacji bazy. Podczas trwającej już ewakuacji, bazy letniej ZHP, w murowanym budynku bazy doszło do zadymienia i prawdopodobnie pożaru. Pożar budynku został wywołany w obrębie zaplecza kuchennego dla obozowiczów i był spowodowany pospieszną i chaotycznie prowadzoną przez personel ewakuacją.

     W związku z tym do SKKP w Wadowicach dotarło drugie zgłoszenie o zaistniałym pożarze, dyżurny natychmiast podjął odpowiednie kroki i do już działających jednostek straży pożarnych w tym terenie zadysponował dodatkowe siły i środki w celu likwidacji zagrożenia.

     Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach, a współorganizatorami byli wójt gminy Stryszów i Urząd Gminy w Stryszowie oraz Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej.

Fot. Gmina Stryszów

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz