Strona główna » Będzie trzecia dawka szczepionki?
ZDROWIE

Będzie trzecia dawka szczepionki?

Złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować we wspólnym mechanizmie zakupowym – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Podkreślił, że konkretne decyzje zależeć będą od wyników prowadzonych badań.

Na poniedziałkowej konferencji szef MZ tłumaczył, że potrzeba stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi wciąż jest przedmiotem badań klinicznych. “Mamy generalnie dwa założenia w takim badaniu – jedno to jest kwestia przedłużenia odporności, tak jakby przypomnienia systemowi immunologicznemu o szczepieniu. Ale jest też druga wersja, która mówi o tym, że ta dawka będzie zmodyfikowana i ukierunkowana np. na nowe mutacje” – mówił.

Podkreślił, że badania trwają cały czas, a finalnej odpowiedzi na te pytania jeszcze nie ma. “Ale zabezpieczamy interes Polaków w ten sposób, że przystąpiliśmy do negocjacji, złożyliśmy deklarację Komisji Europejskiej, że chcemy partycypować w tym wspólnym mechanizmie zakupowym i w miarę obserwowania wyników będziemy podejmowali decyzje” – powiedział minister.

O tym, że rząd negocjuje dostawy kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 informował już w niedzielę “Dziennik Gazeta Prawna”. Według informacji gazety, dla Polski zagwarantowane ma być ponad 30 mln dawek.

PAP/sno/krap/

Malwina

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz