Strona główna » 1 sierpnia 1944. Pamiętamy!
WYDARZENIA

1 sierpnia 1944. Pamiętamy!

W 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Wadowicach oddano hołd Powstańcom Warszawskim. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Tablicą Pamiątkową na ścianie frontowej Bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach

Po niedzielnej Mszy św. w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, o godz. 11.30 odbyła się uroczystość upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego.

Pod Tablicą Pamiątkową umieszczoną na ścianie frontowej Bazyliki delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

W obchodach wzięły udział delegacje, m.in. kombatanci, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, Przewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego Zofia Kaczyńska oraz Marek Ciepły z Zarządu Powiatu, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Zadora, radni Rady Miejskiej w Wadowicach, harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej, uczniowie klasy wojskowej szkoły ZDZ w Andrychowie.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

20210801_9999_12

Zdjęcie 1 z 32

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz