Strona główna » Przyjechał do Polski w transporcie arbuzów
LUDZIE

Przyjechał do Polski w transporcie arbuzów

W sobotę oficer dyżurny wysłał patrol do MOP-u ( miejsca obsługi podróżnych) Rudka, gdzie jeden z kierowców zgłaszał niepokojące hałasy, jakie dobiegały z jego naczepy, w której przewoził arbuzy.

Na miejscu, po przyjeździe patrolu policji drzwi naczepy zostały otwarte i wówczas z wnętrza wyszedł … Afgańczyk. Mężczyzna uskarżał się na bóle brzucha, w związku z tym na miejsce wezwano załogę karetki pogotowia. Warunki w jakich podróżował, też były ekstremalne. Naczepa-chłodnia utrzymywała temperaturę około 8 stopni C.

Cudzoziemiec ostatecznie po przebadaniu został zatrzymany i przekazany funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej. W niedzielę wspólnie z funkcjonariuszami Placówki SG w Tarnowie policjanci Komisariatu Policji Tarnów-Zachód udali się ponownie na MOP Rudka w celu przeprowadzenia oględzin naczepy samochodu ciężarowego, w którym został znaleziony cudzoziemiec.

Wczoraj Straż Graniczna opublikowała komunikat w tej sprawie:

„Ustalono, że 20-latek przekroczył dzień wcześniej granicę ze Słowacji do Polski w rejonie byłego drogowego przejścia granicznego w Barwinku w naczepie samochodu ciężarowego wiozącego arbuzy z Grecji do Polski.

Jak się okazało, cudzoziemiec w Grecji złożył wniosek o ochronę międzynarodową. W związku z powyższym zaistniała przesłanka do przekazania Afgańczyka do Grecji, w trybie rozporządzenia DUBLIN III, stosownie do artykułu 303 ust .1 pkt. 13 Ustawy o cudzoziemcach.

Zatrzymanemu cudzoziemcowi przedstawiono zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej ze Słowacji do Polski przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie ciągnika siodłowego typu chłodnia o polskich numerach rejestracyjnych, nie posiadając dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej tj. o przestępstwo z art. 264 par. 2 k. k.

Obywatel Afganistanu przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i poddał się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym okresem zawieszenia wykonania kary na okres 2 lat.

Postanowieniem Sądu, cudzoziemiec został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 3 miesięcy, gdzie będą prowadzone dalsze czynności w jego sprawie.”

(KWP)

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz