Strona główna » Trąba powietrzna – 70 domów z uszkodzonymi dachami
WYDARZENIA

Trąba powietrzna – 70 domów z uszkodzonymi dachami

70 domów z uszkodzonymi dachami – to bilans trąby powietrznej, która przeszła przez powiat nowosądecki. Grad spowodował też straty w powiecie miechowskim i olkuskim. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a ostrzeżenia pogodowe cały czas obowiązują.

Na posiedzeniu sztabu kryzysowego w Mogilnie omówiono działania służb oraz formy pomocy dla poszkodowanych. Posiedzeniu przewodniczyli wicewojewodowie Józef Leśniak oraz Ryszard Pagacz. Obecni byli przedstawiciele Straży Pożarnej z zastępcą małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Piotrem Słowiakiem na czele, a także Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego oraz innych służb zaangażowanych w działania. Uczestniczyli także wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

– Zobowiązałem służby, zarówno wojewody, jak i pozostałe służby, aby niezwłocznie przystąpić do oceny, w jakim stanie znajdują się uszkodzone budynki, do szacowania strat, tak aby pomoc dla mieszkańców mogła być udzielona możliwie jak najszybciej. Niezwłocznie zostaną przekazane na konta gmin środki będące w dyspozycji wojewody: z przeznaczeniem na zasiłki na pomoc doraźną oraz remonty i naprawy. Kwoty pomocy państwa dla mieszkańców będą uzależnione od skali zniszczeń i od tego, w jakim stanie znajdują się ich nieruchomości. Pomoc dla mieszkańców jest zapewniona także w postaci noclegów, ale również powiat nowosądecki zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących – mówi wicewojewoda Józef Leśniak.

W związku z niepokojącymi informacjami o zbliżającym się froncie pogodowym o godzinie 12:40 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie został zwołany sztab kryzysowy, podczas którego analizowaliśmy spływające raporty meteorologiczne. W tym całym nieszczęściu trzeba podkreślić, że nie ma ofiar śmiertelnych i to jest pozytywna wiadomość – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Według danych przedstawionych na sztabie w miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec wskutek trąby powietrznej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych, natomiast w miejscowości Koniuszowa9 mieszkalnych i 3 gospodarcze.

W powiecie miechowskim grad i wiatr uszkodził 53 dachy, a w powiecie olkuskim – 45.

Na godz. 23:00 bez prądu jest 3415 mieszkańców Małopolski  (38 stacji), tylko w  gminie Chełmiec – 1200 (16 stacji).

Na godz. 22:00 Straż Pożarna interweniowała w Małopolsce 343 razy do zgłoszeń takich jak: uszkodzone dachy – 141, wiatrołomy – 101, podtopienia: budynki – 47, drogi – 18. W działaniach uczestniczy 255 strażaków PSP i 1283 OSP.

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uruchomiono specjalną całodobową  infolinię dla mieszkańców, gdzie mogą oni uzyskać informacje o pomocy, która im przysługuje (numery tel.: 18 41 41 621; 18 41 42 721; 18 41 42 720).

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz