Strona główna » BIG JUMP – wchodzimy do wody!
WYDARZENIA

BIG JUMP – wchodzimy do wody!

W tym roku BIG JUMP odbędzie się 11 lipca (niedziela) o godzinie 15.00. Każdy, może dołączyć do europejskiej akcji BIG JUMP i wejść do wody w najbliższej okolicy, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy!

Pokażmy, że obywatelkom i obywatelom zależy na ochronie polskich rzek i innych akwenów. Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i kolektyw Siostry Rzeki zapraszają każdego, komu zależy na rzekach, jeziorach, mokradłach i Bałtyku do włączenia się w akcję BIG JUMP. Jak co roku, punktualnie o 15.00 Klub Gaja i partnerzy wejdą do Wisły w Warszawie na wysokości Płyty Desantu!  

Spotkania nad wodą w tym samym czasie mają miejsce w całej Europie, bo tak Europejczycy manifestują swoje poparcie dla ochrony rzek i innych akwenów, potrzebnych ludziom i przyrodzie.

„Woda jest źródłem życia. To my jesteśmy wodą. Nie zapominajmy jednak, że rzeki, jeziora, morza i oceany to dom wielu zwierząt. To skomplikowany ekosystem, bez którego życie na ziemi byłoby niemożliwe. W splecionej ze sobą sieci zależności jesteśmy tylko gośćmi na naszej Błękitnej Planecie. Wejdźmy do wody we wspólnej intencji chronienia jej zasobów nie tylko dla nas ale i dla innych nieludzkich mieszkańców obszarów wodnych ” – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja (Koalicja Ratujmy Rzeki), który koordynuje akcję BIG JUMP w Polsce.

„XXI wiek to wiek gwałtownych i niebezpiecznych zmian klimatycznych, masowego wymierania gatunków i kryzysu różnorodności biologicznej. Środowiska wód słodkich to jedne z najbardziej przekształconych i najbardziej zdegradowanych ekosystemów na świecie. Nie mamy już czasu na stosowanie przestarzałych, nieefektywnych sposobów gospodarowania wodą, takich jak regulacja rzek czy przegradzanie ich tamami. Trzeba od tego odejść natychmiast. Natychmiast też trzeba zacząć naprawianie tego co latami bezmyślnie psuliśmy, czyli zacząć w końcu, na masową skalę renaturyzować rzeki i przywracać ich naturalny bieg. Dzięki naukowcom wiemy jak to robić. Czas zacząć wdrażać Krajowy Program Renaturyzacji Rzek” – mówi dr Alicja Pawelec z Fundacji WWF Polska (Koalicja Ratujmy Rzeki).

Ochrona polskich rzek przed dewastacją staje się naszym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem. Przykładem regulacji i betonowania jest powrót do idei budowy Kaskady Dolnej Wisły i stopnia wodnego Siarzewo.  Nie możemy troski o dobry stan wód zostawić tylko rządzącym, o rzeki musimy zadbać też sami. BIG JUMP – a raczej wejście do wody w intencji ochrony rzek, może zrobić każdy, indywidualnie lub grupowo. Jest to gest, który wykonany jednocześnie przez wielu ludzi z całej Europy zwraca uwagę na problemy i zagrożenia dla obszarów wodnych. Nie można w czasie katastrofy klimatycznej korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy ekstremalnych susz.

Jacek Engel z Fundacji Greenmind (Koalicja Ratujmy Rzeki), komentuje  – „Tegoroczny Big Jump jest wyjątkowy – właśnie trwają konsultacje  aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym i planów gospodarowania wodą w dorzeczach.  Podczas gdy Unia Europejska promuje renaturyzację rzek i naturalną retencję, jako odpowiedź na katastrofę klimatyczną, Wody Polskie proponują nam budowę setek zbiorników i regulację setek kilometrów rzek i potoków. Wejdźmy do rzek protestując przeciwko ich niszczeniu, przeciwko zwiększaniu zagrożenia powodziowego, przeciwko trwonieniu naszych pieniędzy. Powiedzmy NIE betonozie i zbiornikozie!

ZORGANIZUJ WŁASNY BIG JUMP – ratuj z nami rzeki!

Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody całe rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne!

Jak zorganizować własny BIG JUMP?

  • Dołącz do wydarzenia BIG JUMP 2021 na FACEBOOKU Klubu Gaja.
  • Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta! Pobierz >>> plakat BIG JUMP
  • 11 lipca 2021 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
  • Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #ratujmyrzeki #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres klubgaja@klubgaja.pl.
  • Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami – Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Siostry Rzeki.

Przeczytaj więcej informacji o BIG JUMP w Polsce.

Fot. Big Jump w Warszawie w 2019 roku.

Dodatkowe informacje:

Jacek Bożek,
Klub Gaja, tel. 603 636 554

Malwina

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz