Strona główna » Odsłonięcie Obelisku we Frydrychowicach
WYDARZENIA

Odsłonięcie Obelisku we Frydrychowicach

W życiu każdej społeczności bywają takie momenty, które na długo pozostają w sercach. Taka chwila miała miejsce w sobotę  26 czerwca 2021we Frydrychowicach. Sobota była dniem szczególnym dla mieszkańców Frydrychowic, ponieważ dokonała się historia – historia upamiętnienia Szkoły Podstawowej nr 1, która działała we Frydrychowicach w latach 1881 – 1979, a w tym roku obchodzimy 140-lecie jej istnienia.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym p.w. Świętych Archaniołów we Frydrychowicach, którą odprawił proboszcz ks. Krzysztof Bogdał a okolicznościowe kazanie wygłosił były proboszcz parafii we Frydrychowicach ks. kanonik Józef Gwiazdoń, który w pięknych słowach przedstawił dzieje szkolnictwa we wsi, które rozpoczęło się w szkółce parafialnej.

Po Mszy Świętej uczestnicy udali się wraz z pocztami sztandarowymi Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoły Podstawowej z Frydrychowic w  miejsce, gdzie kiedyś mieściła się szkoła nr 1 na ulicy Świerkowej.  Tam przywitano gości, byłych uczniów szkoły, nauczycieli i mieszkańców wsi.

Nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy pamiątkowej znajdującej się na Obelisku. Dokonał tego wieloletni dyrektor Szkoły nr 1 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy pan Józef Trzop oraz była uczennica Szkoły nr 1 pani Anna Moryc.

Następnie ksiądz proboszcz poświęcił obelisk a harcerze z Frydrychowic zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił pan Józef Trzop, który wraz z sołtysem wsi był inicjatorem powstania miejsca, które upamiętni nieistniejącą już od 2003 Szkołę nr 1.

Następna część uroczystości odbyła się w Wiejskim Domu Kultury we Frydrychowicach, gdzie na scenie wystąpił Chór Frydrychowice z piosenkami autorstwa byłego dyrektora „starej szkoły”. Zaprezentowały się również zespół taneczny „Migotki” z choreografią, która została nagrodzona w 2021 roku na dwóch Ogólnopolskich Festiwalach Tanecznych w Katowicach i Bydgoszczy.

Wystąpił również duet taneczny Anity Wilk i Magdaleny Szczerbik, dziewczynki zdobyły w maju wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Konkursu Teatru Tańca w Katowicach. Między występami artystycznymi prezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej z poezją.

Nie zabrakło wspomnień Szkoły nr 1, potocznie zwanej „starą szkołą”. Wspomnienia gwarnych sal, pierwszych sukcesów, porażek, koleżeństwa i zdobytej wiedzy. Wiele można by mówić o dziejach Szkoły nr 1, choćby dlatego, by ocalić jej historię od zapomnienia.

Ostatnia karta historii Szkoły Podstawowej nr 1 została napisana właśnie w sobotę, odsłonięto Obelisk upamiętniający szkołę, w której przez 98 lat następował rozwój intelektualny i społeczny dzieci i młodzieży z wioski.

Historia szkoły została spisana przez Państwo Annę i Józefa Trzop w książce pt. „Historia Szkoły Podstawowej nr 1 we Frydrychowicach”, którą można było nabyć i nadal można w WDK Frydrychowice. W imieniu mieszkańców Frydrychowic dziękujemy za ogrom pracy włożony w zachowania pamięci o szkole dla przyszłych pokoleń. Egzemplarz zostanie przekazany do Izby Pamięci we Frydrychowicach.

Dziękujemy również darczyńcom, którzy wykonali ozdobną nakładkę na studnię, strażakom i sołtysowi wsi, którzy pomogli w powstaniu obelisku. Dziękujemy Kołu Gospodyń Wiejskich z Frydrychowi oraz  dzieciom, młodzieży i dorosłym występującym na scenie, za pomoc w organizacji części uroczystości w Domu Kultury.

Podziękowania należą się również mieszkańcom Frydrychowic, którzy przyczynili się do powstania i wykonania obelisku z tablicą pamiątkową.

Mimo tego, że fizycznie szkoła nie istnieje już od 2003 roku, to podczas uroczystości stała się znów symbolem, które łączy lokalną społeczność w wspólnym działaniu dla dobra wsi.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz