Strona główna » Nowy aparat RTG trafił do szpitla w Wadowicach
ZDROWIE

Nowy aparat RTG trafił do szpitla w Wadowicach

Dzisiaj w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II uroczyście odebrano nowiutki aparat RTG. Posiada on szereg opcji umożliwiających wygodniejsze i szybsze przeprowadzenie badań.

W ramach projektu “Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 2” ZZOZ w Wadowicach zakupił cyfrowy aparat DRX-Evolution Plus do wykonywania badań RTG. Jego wartość, to dokładnie 1 257 400,00 zł.

Zakup został sfinansowany w kwocie 572 700 zł przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach. Ponad 597 tys. zł, to środki unijne, pozyskane dzięki wsparciu władz województwa, a prawie 87 tys. zł – środki własne wadowickiej lecznicy.

Aparat RTD pozwala na wygodniejsze i szybsze przeprowadzenie badań. Kilka tylko przykładów:

– kolumna lampy rentgenowskiej zawieszona jest na konstrukcji sufitowej, co umożliwia objęcie zakresem ruchów właściwie całą pracownię RTG. Funkcja ta sprawia, że pacjenci na wózkach inwalidzkich i łóżkach szpitalnych nie muszą być przenoszeni na specjalny stół;

– z kolei z myślą o najmłodszych aparat posiada m.in. zautomatyzowane filtry promieniowania zmniejszające dawkę ekspozycyjną małych pacjentów.

Dodatkowo:

– wszystkie kluczowe elementy systemu są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu urządzenie jest w stanie samo odpowiednio spozycjonować się do badania oraz dobrać optymalne parametry ekspozycji dla badanego pacjenta;

– bezprzewodowe detektory promieniowania przesyłają obraz do komputera stacji technika w ciągu kilku sekund. To powoduje, że czas badania jest wielokrotnie krótszy niż przy zastosowaniu klasycznych aparatów analogowych ze skanerami płyt obrazowych;

– aparat posiada dedykowany stojak do zdjęć telemetrycznych, który umożliwia wykonywanie badań kości długich i kręgosłupa. Zakład Diagnostyki Obrazowej ZZOZ w Wadowicach będzie jednym z nielicznych w naszym województwie, który wykonuje zdjęcia telemetryczne.

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz