Strona główna » Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium został ważną personą
RELIGIE

Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium został ważną personą

Foto: bernardyni.pl

O. Konrada Cholewę OFM, kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej wybrano na jednego z ośmiu Definitorów Generalnych Zakonu Braci Mniejszych. Oznacza to, że znalazł się w składzie zarządu generalnego tegoż zakonu. A warto dodać, że bardzo długo takiego urzędu nie pełnił nikt z tak zwanego regionu słowiańskiego, czyli Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Polsce).

Nowy Definitor Generalny ma dopiero 40 lat i pochodzi z sąsiedniego powiatu. O. Konrad Cholewa urodził się 23 lipca 1981 r. w Suchej Beskidzkiej. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił w 20 lat później, po ukończeniu Technikum Hotelarskiego. Nowicjat odbył w Leżajsku, a następnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po ich ukończeniu, w 2008 roku przyjął święcenia kapłańskie, po czym został skierowany do pracy duszpasterskiej w klasztorze i parafii w Łęczycy. Był tam między innymi katechetą w liceum ogólnokształcącym.

Droga na szczyt

Na studiach w WSM w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Konrad Cholewa bynajmniej nie poprzestał. W dwa lata po ich ukończeniu rozpoczął kolejne, z zakresu teologii duchowości franciszkańskiej. Licencjat doktorski uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie. Później kontynuował studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie w 2019 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Per totam vitam” (PC 18). Formacja ciągła w dokumentach Zakonu Braci Mniejszych odpowiedzią na nauczanie Kościoła od Soboru Watykańskiego II. 

Zanim do tego doszło, pełnił funkcję wicerektora WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wicemagistra braci kleryków i juniorystów. Było to w latach 2013-2017. Na Kapitułach Prowincjalnych w 2017 i 2020 roku powołano go na Definitora Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Polsce. Ponadto od 2017 roku o. Konrad Cholewa jest kustoszem Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. A teraz został jednym z ośmiu Definitorów Generalnych Zakonu Braci Mniejszych. Minęło już kilkadziesiąt lat od czasu, gdy poprzednio urząd ten pełnił zakonnik z Polski. Ostatnim Definitorem Generalnym z regionu słowiańskiego był w latach 1973-1979 o. Sylwester Niewiadomy.

Źródło: bernardyni.pl

Redakcja

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz