Strona główna » BDI zaczną budować… za 6 lat
GOSPODARKA

BDI zaczną budować… za 6 lat

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Małopolsce

Początek robót budowlanych Beskidzkiej Drogi Integracyjnych zaplanowany jest na 2027 rok. Obecnie prowadzone są prace dokumentacyjne. Przygotowanie wszystkich dokumentów trwa dłużej, niż realizacja inwestycji.

Trwają prace dokumentacyjne związane z przygotowaniem inwestycji  Beskidzka Droga Integracyjne. – Miesiąc temu wybrano ofertę na wykonanie oraz opracowanie badań geofizycznych dla tej inwestycji – poinformował burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Ogłoszenie przetargu na realizację Beskidzkiej Drogi Integracyjnej w systemie zaprojektuj-wybuduj i podziale na pięć odcinków, powinno nastąpić w II połowie 2024 r., a podpisanie umowy z wykonawcą w I połowie 2025 r.

Przygotowanie wszystkich dokumentów przy tego typu inwestycjach trwa jednak dużo dłużej niż sama budowa, ale w procesie inwestycyjnym nie można tych etapów pominąć. Prace obejmują przygotowanie m.in.: koncepcji programowej, studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego czy wykonanie prac projektowych. Uwzględniają również uzyskanie zgód, przeprowadzenie spotkań informacyjnych z mieszkańcami, uzyskanie decyzji środowiskowej i zezwolenia na realizację.

Inwestycje opóźniają też ciągłe odwołania stowarzyszenia Inicjatywa Wolne Wadowice, które po oddaleniu ich skargi na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, złożyło kolejną, tym razem do NSA…

Początek robót budowlanych zaplanowany jest w 2027 roku, czyli rok po otwarciu przez nas łączącej się z BDI Południowej Obwodnicy Wadowic.

– Dwupasmowa droga, która połączy Śląsk z Małopolską przez Wadowice i znacznie skróci podróż z Wadowic do Krakowa i do Bielska-Białej, nie tylko poprawi bezpieczeństwo na drogach, ale całkowicie zmieni obraz gospodarczy naszego regionu i przyczyni się do powstania tysięcy nowych miejsc pracy – informuje burmistrz Bartosz Kaliński.

Foto: Małopolski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

Kliknij aby dodać komentarz