Śp. kpt. Wojciech Stypuła, ps. „Bartek”, oficer Armii Krajowej zabity przez Sowietów w 1944 roku, spoczął w Panteonie Żołnierzy Niezłomnych na cmentarzu komunalnym w Wadowicach. Podczas patriotycznej uroczystości w ostatniej drodze śp. kpt. Wojciechowi Stypule towarzyszyły setki osób. – Jestem dumny, że śp. “Bartek” został pochowany na cmentarzu komunalnym w Wadowicach w Panteonie Żołnierzy Niezłomnych – w miejscu, które wybudowaliśmy właśnie dla bohaterów z naszego regionu – napisał burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.
Pożegnanie śp. kpt. Wojciecha Stypuły przerodziło się w niezwykłą, patriotyczną uroczystość. Wadowice godnie, z honorami, asystą wojskową, salwą honorową i przepiękną oprawą muzyczną w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich oraz Orkiestr Dętych z Choczni i Kleczy oddały hołd Bohaterowi Ziemi Wadowickiej.
Szczątki Wojciecha Stypuły, który został zastrzelony przez NKWD, zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie. W poszukiwaniach pomagał wadowicki regionalista Michał Siwiec – Cielebon.
Ostatnie pożegnanie śp. kpt. Wojciecha Stypuły ps. „Bartek”, które odbyło się 23 lipca 2021 r. w Wadowicach, zorganizowały: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Urząd Miejski w Wadowicach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.
Na uroczystości pogrzebowe Bohatera Ziemi Wadowickiej przyjechali jego krewni, którzy dzisiaj mieszkają w USA.
Uroczystości rozpoczęto w wadowickiej bazylice, gdzie została wystawiona trumna ze szczątkami „Bartka”. W Bazylice odprawiona została również Msza św. Żałobna, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz.
Kpt. Wojciech Stypuła został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianowany na stopień kapitana.
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Order wręczył sekretarz Stanu w Kancelarii RP min. Wojciech Kolarski, a akt mianowania w imieniu Ministra Obrony Narodowej Wojciecha Błaszczaka wręczył Szef Gabinetu Politycznego MON min. Łukasz Kudlicki.
Odznaczenia odebrał siostrzeniec „Bartka” Wojciech Banaś.
Po Mszy św. kondukt żałobny z wojskową asystą i połączonymi Orkiestrami Dętymi z Choczni i Kleczy Wadowice przeszedł ulicami miasta na cmentarz komunalny. Tam szczątki kpt. Wojciecha Stypuły zostały złożone do grobu w Panteonie Żołnierzy Niezłomnych.
– Jestem dumny, że śp. “Bartek” został pochowany na cmentarzu komunalnym w Wadowicach, w Panteonie Żołnierzy Niezłomnych – w miejscu, które wybudowaliśmy właśnie dla bohaterów z naszego regionu, dla żołnierzy, którzy zginęli walcząc o wolność i niepodległość Polski, a których szczątki czekają na odkrycie i honorowy pogrzeb. Kapitan Stypuła został w wadowickim Panteonie pochowany jako pierwszy. Oby wszyscy, którzy do tej pory nie wiedzą, gdzie znajdują się ciała ich bliskich walczących i poległych za Ojczyznę, doczekali się takiej chwili jak ta. Tylko oni wiedzą jak wielki ból towarzyszy niemożności zapalenia znicza na grobie swojego bliskiego. Dziękuje wszystkim, którzy byli z nami w Wadowicach i towarzyszyli rodzinie zmarłego w jego ostatniej drodze. Jest to wyraz zarówno patriotyzmu jak i szacunku, pokory oraz wdzięczności – napisał na swoim profilu społecznościowym burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.
– Dzisiaj w trakcie podniosłej uroczystości poświęcono Panteon Wyklętych na cmentarzu komunalnym w Wadowicach i pochowano z należnymi honorami pierwszego syna wadowickiej ziemi powracającego po latach. Wojciech Stypuła ps.”Bartek” to postać niezwykła: marynarz, poeta, dziennikarz, wreszcie oficer AK zabity przez NKWD w 1944 roku. Jego szczątki zostały odnalezione trzy lata temu przez IPN w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie – napisał w mediach społecznościowych Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, którego na uroczystości w Wadowicach reprezentował Dyrektor Biura Poselskiego Piotr Hajnosz.
Kpt. Wojciech Stypuła ps.”Bartek” (1904-1944)
Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej. Ukończył szkołę ludową w Zembrzycach. Był uczniem gimnazjów w Wadowicach i Żywcu.
W latach 20. XX w. kształcił się w Szkole Podchorążych w Warszawie oraz w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie był podoficerem 43 pułku piechoty w Kowlu. Po przeniesieniu do rezerwy był marynarzem floty handlowej. Od 1933 r. był instruktorem żeglarskim w Akademickim Związku Morskim w Jastarni oraz instruktorem żeglarskim Związku Harcerstwa Polskiego. W sierpniu 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Od 1936 r. pracował w Warszawie jako dziennikarz. Był autorem książeczek edukacyjnych dla dzieci.
Walczył we wrześniu 1939 r. Jesienią podjął służbę w konspiracji, najpierw w ramach Tajnej Armii Polskiej, potem w Armii Krajowej. Od lipca 1943 r. na Nowogródczyźnie był oficerem Biura Informacji i Propagandy oraz oficerem do zadań specjalnych w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego AK (w IV batalionie 77 pułku piechoty AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Regnara”). Uczestniczył w wielu akcjach i potyczkach zbrojnych. W lipcu 1844 r. uczestniczył w walkach z Niemcami o Wilno. 22 lipca 1944 r. został zastrzelony przez NKWDF na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej.
Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie.
Dodaj komentarz